Trabzon Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası ile bazı STK temsilcileri hasada 20 gün kaldığı ve taban fiyatın henüz açıklanmamasına dikkat çekerken fındık taban fiyatının 40-50 TL değil bugünkü ekonomik koşullarda 70 TL olması gerektiği kaydedildi.

IMG_4885

HER KURUM KENDİ REKOLTESİNİ AYRI AÇIKLIYOR

Trabzon Fındık Üreticileri Kalkındırma Ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Başkan İsmail Albayrak, fındıkla ilgili sorunları dile getirmek amacıyla yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Fındıkta sermayenin, FINDIK baronlarının fiyat oyunu, rekolte ile baslar, "Tarım ve Orman Bakanlığı 2017-18 sezonu sonrası almış olduğu kararla, fındık rekolte açıklamalarını tek elden yapılacağı, bunun da bakanlığın yetkisinde olacağı açıklamasının üzerinden 5 fındık sezonu geçmesine rağmen hiçbir zaman da buna uygun davranılmadı. Beş dönemdir, her kurum ve kuruluş kendi rekoltesini açıklıyor.

IMG_4884

780 BİN TON REKOLTEDEN 50 LİRA TABAN FİYATA ZEMİN OLUŞTURULUYOR

Buradan anlaşılan o ki, fındık hasat edilip, çuvala girinceye kadar, fındık fiyatını baskılamak için rekolte oyunlar devam edecektir. Bu yılda simdi den 780-750 bin ton civarında rekolteden ve 46-50 TL arasında bir fındık fiyatından, fındık patronlar, piyasanın kırıcısı, tüccarı, ihracatçısı söze girmekte ve zemin oluşturmaktadır.

SERBEST PİYASA KENDİNİ BULUR

Ayrıca devletin fiyat açıklamasına gerek yok, serbest piyasa kendini bulur gibi üreticiyi tamamen piyasanın vahşi koşullarına bırakacak söylemlerle gündem yapıyorlar. Rekolte tespiti harmanda yapılsın, üreticinin yazılı beyanına dayandırılsın, maliyet tespiti üretici ile birlikte yapılsın, yalan ve talan ortadan kalksın. Etkili ve yetkililere sesimizi duyuramadık, duymak istemediler.

IMG_4883

OYNANAN OYUN…

Günümüzde piyasa enflasyonunun %175, kimsenin inanmadığı TÜİK enflasyonunun %78 olduğu, fındığın tarımsal girdilerinin fiyatlar sürekli ve 3-4 kat artarken, (Amonyum Nitrat gübre 50 kg fiyatı 500-550 TL geçen yıl 180-200 TL civarında idi. Zirai ilaçlar %100-400 artmış, fındık isçiliği 300-350-400 TL olmuş iken) fındık fiyatlar üzerinde oynanmaya başlayan ve bu oyuna dur diyemeyenler bilsinler ki; Fındık üreticisinin, çiftçinin, emekçinin gücü gün gelir, sizin kirli oyunlarınızı çöpe atar.

ÜRETİCİYİ BORÇ SARMALINA SOKMAKTIR

Fındık üreticisinin, çiftçinin, insanca yaşaması için gerekli olan yaşamsal (gıda, giyim, ulaşım, akaryakıt vb.) ve tarımsal (gübre, zirai ilaç, nakliye, isçilik vb.) girdilerin fiyatı sürekli ve 3-4 kat artarken, fındık fiyatlarındaki bir kat bile olmayan dillendirilen 46-50 TL'lik artışlar, üreticinin borç sarmalının büyümesine, bankalara borçlanmasına, icralık olmasına sebep olacaktır.

TMO DEĞİL FİSKOBİRLİK DEVREYE SOKULMALI

Fındık alım, Toprak Mahsulleri Ofisi üzerinden değil, FİSKOBİRLİK üzerinden yapılmalı. Rekolte tespitlerini, iklim koşullan ve külleme hastalığı basta olmak üzere, diğer hastalık zararlarının olası verim kaybının etkilerini dikkate alarak, ortalama maliyeti 35-40 TL olarak belirlenmekte olduğu ortamda, çıkan bu maliyet fiyatının üzerine % 25 kar payı ve %78 insanca yasama payını asgari enflasyon oranı eklediğimizde; 1 kg fındığın fiyatı 70 TL (4 Dolar) olmalıdır.

FINDIKTA SÖMÜRÜYE SON MİTİNGİNE DAVET

Trabzon Ayvadere'de vatandaşların mağduriyetleri devam ediyor! Trabzon Ayvadere'de vatandaşların mağduriyetleri devam ediyor!

İktidara sesleniyoruz; Tarım ve Orman Bakanlığı TMO'su değil, sezon başında Fiskobirlik fındık alımında devreye sokulmalıdır. Fındık üreticileri önderliğinde 24 Temmuz 2022 sat 15.00 de Fatsa/Ordu'da Fındıkta Sömürüye Son mitinginde tüm Karadenizli fındık üreticileri buluşacaklardır. Bütün üreticileri, Emek ve dayanışma örgütlerini mitinge katılmaya davet ediyoruz.”