Trabzon'da vatandaş 2022 fındık fiyatını değerlendirdi.

Doğu Karadeniz’in en önemli ihraç ürünü olan fındık fiyatını vatandaşlar değerlendirdi. Trabzonlu vatandaşlar ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladı fiyatı değerlendirdi. Bazı vatandaşlar fiyatı olumlu karşılarken bir vatandaş geçen yıla oranla düşük olup fiyatın yükselmesi için üreticinin fındığını satmayarak protesto etmesini söyledi. 

“FINDIĞA VERİLEN FİYAT ÇAYDAN DAHA İYİ” 

Zekeriya Cevahir

Zekeriya Cevahir, “Fındık fiyatı güzel. Ancak fındık fiyatı arttığı gibi öbür tarafta çalışan işçi de diyor ki beni aynı ikiye katlayacaksın. Geçen yıldan değişen bir şey yok. Giderler aynı. Benim çayım var. Çayım 3 bin 700 liradan 6 bin 700 liraya çıktı. Ancak 250 liraya işçi çalıştırıyordum şimdi 400 liraya çalıştırıyorum. Değişen bir şey yok. Günü gün yapıyoruz başka bir şey yok. Fındığa verilen fiyat çaydan daha iyi. Geçen yıl fındık 26 liraydı. Şimdi 54 lira oldu. Fındık daha masraflı. Yine de iyi.” şeklinde konuştu. 

“ÜRETİCİ PROTESTO ETSİN FİYAT ARTAR”

Halil İbrahim Özdemir

Halil İbrahim Özdemir “Vatandaşın geçen yıla oranla 50 kuruş zararı var. Ama fiyat orada kalmaz. Onu biraz daha çıkartırlar diye düşünüyorum. Üreticiyi de zarar ettirmemek gerekiyor. Fındık fiyatı Hamburg’ta belirleniyor. Borsası orada olduğu için.. Türkiye ile de çok alakası olduğunu düşünmüyorum. Fiyatları Türkiye’ye veriyorlar. Türkiye’de bunu halka yansıtıyor. Üreticinin bu konuda gayretli olması gerekiyor. Fındığını gerekirse satmaması gerekiyor. Belki de satmak zorunda olanlar vardır. Fındığını satmayıp protesto ederlerse,(fındığa ihtiyacı olan bir Almanya var) fındığın fiyatı mecbur yukarı çıkacak. Bu şekilde bir eylem olabilir. Ancak fındık geçen yıla oranla düşükmüş. Daha yüksek olabilirdi.” ifadelerini kullandı. 

“FINDIK FİYATINA BİR ŞEY SÖYLEYEN AYIP EDER” 

gönül erol

Gönül Erol, “Fındık fiyatı çok güzel. Ona kimse bir şey diyemez. 500-600 kilo fındığım var. Ben işçi çalıştırmıyorum. İşçi çalıştırsam bile fiyatı güzel. Fındık fiyatına bir şey söyleyen ayıp eder. Allah razı olsun” diye konuştu. 

“HAYALİMİZİN ÜZERİNDE FİYAT”

“Hayalimizin üstünde oldu. 3 doların üzerine çıktı. Beklemiyorduk. Beklentimizin üzerinde oldu.” dedi. 

“DEVLET ÇOK GÖRDÜ BANA FINDIĞI”

ali bayrak

Sarp Sınır Kapısı'ndan gelen görüntüler gündeme oturdu! Sarp Sınır Kapısı'ndan gelen görüntüler gündeme oturdu!

Ali Bayrak “Ben emekli memurum. Geçen yıl benim fındığımı söktürdü 5 yıllığına. Şimdi fiyatı 54 lira. 100 bin lira zararım var. Kim verecek şimdi zararı. Devlet çok gördü bana fındığı. 5 yıllığına verdi bana 20 bin lira. Şuan alırdım bir yılda 25 bin lira. Araplar gelmiş çaya 1-2 bin lira para veriyor.  Bizim de suya verecek paramız yok.” açıklamasında bulundu. 

“HEP DAHA FAZLASINI İSTİYORUZ”

Furkan Gökmen

Furkan Gökmen, “Fındık 54 lira. Bu 74 lira niye 90 lira olmuyor denir. İnsanımız doymaz. Karnımız tok olduğu için şükretmesini bilmiyoruz. Her zaman fazlasını istiyoruz. Fındığa fazla da verilse neden daha fazlası verilmiyor der insanımız.” dedi.