Beşikdüzü Belediye Meclisi İYİ Parti Üyesi Serkan Faiz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun Beşikdüzü teleferiği almayacağını söylemesi üzerine durumun en başından belli olduğunu söyledi. Faiz, “Büyükşehir’in teleferiği almayacağı iki sene öncesinden belliydi. Burası 25 bin nüfuslu bir ilçe belediyesi. Burada plansız, günü kurtarmalık bir şey yapamazsınız. Ama veremediğinizde de başka planlarınızın olması lazım. Buna göre fikirleriniz olması lazım. Siz bulamıyorsanız etrafınızdaki yönetim kadronuzdan fikir almalısınız” dedi.

PLANSIZ HAREKET EDİLİYOR

Faiz, Beşikdüzü Belediyesi'nin teleferik konusunda plansız hareket ettiğini söyleyerek, “Belli olan bir durumdu. Bunu şöyle düşünelim. Benim evde iki çocuklu bir ailem var. Bir evi yönetirken, bir karar alırken bu kararı hayata geçirebileceğim bir plan yaparım. Bu olmadığı zaman bir B planı, C planı aklımızda vardır. Burası 25 bin nüfuslu bir ilçe belediyesi. Burada plansız, günü kurtarmalık bir şey yapamazsınız. Teleferiği Büyükşehir’e vermenin avantajlı olup olmadığı tartışılır. Ama veremediğinizde de başka planlarınızın olması lazım. Buna göre fikirleriniz olması lazım. Siz bulamıyorsanız etrafınızdaki yönetim kadronuzdan fikir almalısınız. Mesela Beşikdüzü Belediye Başkan Yardımcımız var. Ne iş yapar Belediye Başkan Yardımcımız orada?  Bu bir fikir vermiyor mu? Bunlara bir cevap alamıyoruz” ifadelerini kullandı.

İKİ YIL ÖNCESİNDEN BELLİYDİ

Başkan Zorluoğlu’nun teleferikte yaptığı ilk incelemeden beri almayacağının belli olduğunu belirten Faiz, “Büyükşehir’in teleferiği almayacağı iki sene öncesinden belliydi. Murat Zorluoğlu iki sene önce gelip teleferiği kontrol ettiğinde ben de oradaydım. Orada ben bunu almayacaklar diye söyledim. Alsa bile hangi şartlarla alacaklardı? Borcunuzu devralıyorum, teleferiği alıyorum. Bunu zaten kabul etmeyiz. Bu sadece borçla yapılan bir şey değil. İller Bankası'na yapılan borçla yapılan bir şey değil. Bu Beşikdüzü’nün öz kaynaklarının, kültür ve turizmden alınan hibelerin, İçişleri Bakanlığı'ndan alınan  hibelerin aktarılmasıyla Orhan Başkan tarafından 35 milyon TL’ye yapıldı. Bu teleferik tesisi 2018 yılında bize belki de 65 milyon TL’ye mal oldu. Bu hibeleri de katarsak içine. Büyükşehir borcunuza istinaden alırım derken bunu mu demek istiyordu bize? Almayacağı en başından belliydi” dedi.

BU ZİHNİYET MESELESİDİR

Trabzon'da yaşanan kazada ölü sayısı 4'e yükseldi! Trabzon'da yaşanan kazada ölü sayısı 4'e yükseldi!

Turizm patlaması yaşanması beklenen bu yıl teleferiğin bu şekilde olmasının üzücü bir durum olduğunu belirten Faiz, “Diyeceğimiz hiçbir şey yok. Yazık oldu. Turizm sezonu geliyor. Havalar açıyor. Turistler gelmeye başladı.  Gelen arkadaşlar bize teleferiği soruyor. Bu hafta sonu ilimizde çok büyük bir maç var. Şehir dışından, yurt dışından insanlar gelecek. Hafta sonuyla beraber Ramazan tatili girecek. Bu şehrin nüfusu hafta sonu milyon seviyesine çıkacaktır. Bunlar turizm fırsatlarıdır. Bizim burada maalesef bacası tüten fabrikalarımız kalmadı. Ama biz bacasız fabrika denilen turizmi hayata geçirebilirdik. Beşikdüzü’nde o teleferiği faal hale geçirseydik bu hafta sonu gelen turistlerin bir kısmını oraya çekebilecektik. Belki teleferik hareket ederken Trabzonspor bayrakları asacaktık, meşaleler takacaktık. Bunlar hep zihniyet meselesidir. Yazık oldu” şeklinde konuştu.

Fatoş YETİMHELLAÇ