Emeklilikte yaşa takılanlar için bakandan açıklama geldi. İşte EYT için masadaki formüller...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emeklilikte yaşa takılmış milyonlarca insan için çalışmaları başlattı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, düzenlemenin en geç Ocak ayına kadar TBMM'ye sunulacağını söyledi.

Bakan Bilgin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bakanlık bünyesinde bir çalışma grubu kurduk. Bu çalışma grubu bu formül üzerinde çalışıyor. En uygun formülü uygulamaya koymayı amaçlıyoruz. Bir sayı ve içerik veremem ama bir sürü formül var. Alternatifler var. Bu alternatifler üzerinde çalışacağız. İşin finansal bir boyutu var. Bu formüller üzerinde hesaplamalar yapmalarını bekleyeceğiz. Bu formüllerin her birinin ayrı ayrı maliyet hesabı yapıldığında bunu Cumhurbaşkanına sunacağız. Kararı Cumhurbaşkanımız verecek" dedi.

Bakan Bilgin'in açıklamasının ardından milyonları heyecan sardı. EYT sorununun çözümü için lobide üç farklı formül tartışılıyor.

İşte EYT için üzerinde çalışılan formüller:

1. FORMÜL

Yaş şartlarının kademeli olarak azaltılması masadaki seçenekler arasında yer alıyor. Bir seçenek, 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlar için gerekli yaş şartını kademeli olarak azaltmaktır.

2. FORMÜL

CHP'li Zenginobuz sınav sorularını önceden aldığını itiraf etti! CHP'li Zenginobuz sınav sorularını önceden aldığını itiraf etti!

Emekli maaşlarında kesinti ile emeklilik tarihinin öne çekilmesi ikinci seçenek olarak masada. Belli bir miktar emekli maaşı kesintisi yapılarak emeklilik tarihinin öne çekilmesi kapsamında emeklilik yaşına ulaşılana kadar kesinti imkanı dünyadaki diğer örnekler arasındadır. Kişi kesinti yaşına ulaştığında kesintinin otomatik olarak kaldırılması da çalışmalar arasındadır.

3. FORMÜL

Üçüncü ve en çok vurgulanan seçenek, prim günü şartını dolduranlar için yaş şartının aranmamasıdır. Bunun için önerilen seçenek, erkekler için 9 bin prim günü, kadınlar için ise 7200 prim günü şartını yerine getirenlerin yaş koşulu olmadan emekli olabilmeleri gündemde olmasıdır. Bu kapsamda eksik primleri olanların borçlanma yoluyla primlerini tamamlayabileceklerine dikkat çekiliyor.

EYT YIL SONUNDA NETLEŞECEK

Bu konudaki düzenlemenin yıl sonunda netleşmesi, 2023 yılının ilk ayları itibarıyla yasalaşması bekleniyor.