TÜİK verilerine göre boşanan çiftlerin sayısı 2020 yılında 136 bin 570 iken 2021 yılında artarak 174 bin 85 oldu. Yani boşanmalar artıyor. Ayrıca boşanmaların %36,6’sı evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşmiştir. Peki evliliğin ilk 5 yılında ne oluyor da çiftler boşanıyor?

Evlilik kelimesi birçok anlam ifade eder aslında. Çok değerli bir kelimedir evlilik ve çoğu zaman değeri evlenmeden anlaşılmaz. Hiçbir hayat ve hiçbir insan birbirinin aynı olamaz. Neredeyse tüm yeni evliler evlilik depresyonunu yaşar. Bu bir evliliğe uyum sürecidir aslında. Yeni bir yaşama adımdır evlilik. Ortak bir finansı yönetmek, ortak bir hayat tarzını sıfırdan oluşturmak, sadakat, manevi destek ve eş ile kurulan dostluk bağı… Bunların tamamı sorumluluk duygusunu da beraberinde getirir. Dolayısıyla uyum sorunları başlar.

Evliliğin sonlandırılması kararının alınmasına bakılacak olursa bu kararda eşler çoğu zaman evliliği yürütemediklerini bitirme kararı almadan en az 6 ay içerisinde fark etmeye başlar.

EŞLERİN AİLELERİNİN EVLİLİĞE MÜDAHALE ETMESİNİN SONUCU BOŞANMADIR

Geleneksel Türk aile yapısına bakıldığında aile kavramı birçok dünya ülkesinden farklıdır. Ailelerin çocuklarına karşı aşırı derecede düşkün olması ve onları koruma amaçlı evli bile olsalar sürekli onlara müdahale etmesi evliliği baltalar. Eşlerin ailelerinin müdahale etmesi sonucunda yıkılan birçok yuva bulunmaktadır. Eşin ailesinin ilişkiyi etkilemeyeceği veya az etkileyeceği düşünülse bile bu yanlış bir düşünme şeklidir. Eşin ailesiyle yürütülen ilişki evliliği etkileyen en büyük faktördür. Eşlerin ailesi destekleyici olabilirken bazen de ayırıcı olabilir. Ailelerle olan ilişki çoğun zaman eşle olan ilişkiyi de yönlendirir.

Hiçbir anne baba çocuğunun kötü bir ilişki yaşamasını istemez. Bu ilişkiye zarar verenin kendisi olmasını da istemez. Ancak aileler yaptıkları sınır ihlallerinin çoğu zaman farkında olmuyor.

Neden Aileler Eşlerin İlişkisine Müdahale Ediyor?

Çoğu anne baba çocuğun büyüdüğünü kabul edemiyor. Duydukları onu koruma kollama ihtiyacı sağlıksız bir hale gelmeye başlıyor. Anne babanın çocuğu üzerindeki kontrolünü korumaya çalışması, kayınvalidenin, görümcenin;  gelinleri, kendisine rakip olarak görmesi, aile üyelerinin gelin ya da damadı kıskanması, çocuğu ile ilgili bütün konularda söz sahibi olduğunu zannetmesi evlilikte sınır ihlallerine yol açmaktadır.

Ne Yapılmalı?

Çiftler arasında ne olursa olsun önce birbiriyle iletişimlerini sağlıklı hale getirmelidir. Sorun her neyse konuşup çözüm yolları aranmalıdır. Ortak bir noktada uzlaşıldıktan sonra hareket edilmelidir.

Kadın ve erkek artık anne baba otoritesinin geçerli olmayacağının bilincinde olmalıdır.

Ayrıca eşinizin ailesiyle tartışmaya girmeyin. Çünkü bu durum eşinizle olan ilişkinizi olumsuz etkileyecektir.

Ailenizden ekonomik yardım, çocukların bakımı, evdeki sorunlar konusunda destek istenmeden önce iki kere düşünülmelidir.