Anayasa değişikliği teklifi Meclis’ten geçti.

Şimdi sıra referandumda.

Referanduma giderken birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu bugünlerde maalesef partiler kürsülerden verdiği mesajlarla, karşılıklı giden gelen demeçlerle milleti bölme yarışında şimdiden startı verdiler.

Yıllarca Türkiye ve Türk düşmanlarının ülkemizi bölmek için uyguladığı sonuçsuz planların şimdi kendi elimizle sonuca ulaştırılmasının milleti olarak önüne geçmemiz gerekiyor.

15 Temmuz gecesi tankların önüne yatan, mermilere göğsünü siber eden bu milletin irfanı bu tehlikeyi de engelleyecektir.

Evet oylarının sempatisini kazanmak, hayır oylarına antipati uyandırmak ya da tersini yapmak için mesnetsiz yanıltıcı beyanatlarla milleti bölmek, tehlikeli bir duruma milleti getirmenin işaret fişeğidir.

İnsanlar hangi oyu verecekleri hakkında serbest bırakılmaları gerekir. Hatta siyasi iktidar bu işin öncülüğünü yapması gerekir.

Ne evet oyunu veren haindir, ne hayır oyunu veren haindir.

Hayır oyu veren Fetö'cü yada PKK lı değildir.

Evet oyu veren de diktatörlük sevdalısı, vatana ihanet eden değildir.

Demokratik bir hakkı isteyen istediği gibi kullanmalıdır.

Bu süreci olabildiğince normalleştirmek , tercihlere saygılı olmak ülkemizin geleceği açısından çok önemlidir.

Bu sürece imamların dahi müdahale etmesi, camilerin işlevleri dışında bir mecraya sürüklenmesi tehlikelidir.

Özellikle devletin mülki amirlerinin süreci etkileme gayretlerini demokrasi adına anlamak mümkün değil.

Neden evet ya da neden hayır denmesi gerektiği anayasanın değiştirilen 18 maddesinin tek tek insanlara açıklanması zorluğuna ve riskine kimse girmek istemiyor.

Bütün bu tartışmaları izleyen vatandaşların evet ya da hayır ı tercih etmelerinin arka planında anlamsız suçlamalar yer almaktadır.

Saadet Partisi bireyleri Allah birdir diyorsa, Allah birdir diyen herkes Saadet partili mi olmuş oluyor?

Evet yada hayır diyen herkes ülkesini karşı görüşündeki kadar ülkesini sevmektedir. Rakibi rakip olmaktan çıkarıp düşman haline getirmek milleti bölmek için yapılacak en tehlikeli oyundur.

Yenikapı da yapılan miting ile ülkeyi her kesimi ile birlik bütünlüğe çağırırken, bu referandum sürecinde milleti bölmek için anlamsız sloganları kullanmak batılıların ekmeğine yağ sürecektir.

Evet yada hayır diyenlerin arkasına farklı projeleri getirerek toplumu kutuplaştırmak, birbirine düşman yapmak demokratik kültür açısından doğru bir yaklaşım değildir.

Tek devlet, tek vatan, tek millet, tek bayrak olma isteğini, siyasi parti mensuplarının kendi iradeleri ile yok etmelerine millet müsaade etmemelidir. Siyasilerin, devlet yetkililerinin bilinç eşiğinin yüksek olması zorunludur.

Mesele evet yada hayırdan daha vahim bir boyuta taşınmaktadır.

Laik-anti laik, faşist-komünist, sağcı-solcu, devrimci-muhafazakar vb. kavramlarla yıllarca Türk milletinin bölünmesi için uğraşanların bu yeni planının hayata geçmemesi gerekir.

Herkes değiştirilmek istenen 18 maddeyi incelemeli, kendi fikir süzgecinden geçirmeli ve kararını vermeli.

Evet diyen de Hayır diyen de kardeştir. Birbirine ihtiyacı vardır.

Her fikri savunana saygılı olmak ülkenin bölünmesini engeller.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.