UEFA Paylaştı: Trabzonspor Zirvede UEFA Paylaştı: Trabzonspor Zirvede

Trabzonspor'un Ajax'a transfer ettiği genç yetenen Ahmetcan Kaplan hakkında Süper Lig’den Ajax’a transfer olan ilk futbolcu olan ve bordo-mavili ekibin eski futbolcusu Şota Arveladze açıklamalArda bulundu.

Hull City Teknik Direktörülüğü yapan Şota Arveladze genç yıldız için, "Hem Ahmetcan’ı, hem akademisini, hem altyapı hocalarını, hem de kulübü tebrik etmek lazım. Kendisi takımına ve ülkeye çok büyük değer ve katkı verdi. Büyük bir iş başardı. Ahmetcan’a tavsiyem, bu işi burada bırakmasın. ‘Avrupa’ya transfer oldum’ diyerek gelişimini durdurmasın. Daha çok çalışsın, daha büyük başarılara imza atıp herkesi daha fazla mutlu etsin. Ahmetcan’ı tebrik ediyorum. Artık ben de onun taraftarıyım." ifadelerini kullandı.

Ajax'ın gelecek görmese genç futbolcuyu almayacağını söyleyen Şota, "Ajax eğer Trabzonspor’dan 19 yaşındaki bir çocuğu almışsa bu önemlidir, gelecek görmese almazdı. Diğer ülkelerden Brezilya’dan Arjantin’den de alabilirdi ama gelip Trabzonspor’dan aldı. Önceki gün Bayern Münih, Dinamo Tiflis’ten 17 yaşındaki Luka Parkadze’ye imza attırdı. Ben de sosyal medyamda paylaştım. Bu çocuk daha 17 yaşında. Bu çocuk, çok büyük değer kazandırdı kulübüne. Ahmetcan da tıpkı onun gibi ülke futboluna ve Trabzonspor’a değer kazandırdı. Ahmetcan benden sonra giden ikinci oyuncu oldu. Umarım Ajax Türkiye’den daha çok oyuncu alır. Türkiye’den çıkıp Avrupa’da farklı kulüplere giden çok futbolcu var. Ama Trabzonspor’un altyapısından iyi oyuncular çıkıyor. Ajax olmasaydı Ahmetcan belki başka takımlara da gidebilirdi. Ajax özellikle genç oyuncuları seçen bir kulüp, Ahmetcan’ı almak Ajax’a kısmet oldu.” ifadelerini kullandı.  

Altyapıların Ahmetcan gibi bir çok gençi yetiştireceğini belirten Şota, “Trabzonspor’da bu tür oyuncular her 10 senede bir çıkıyor. İyi bir sistem kurulursa daha çok oyuncu daha kısa sürede çıkar. Önce 5 senede bir, sonra 3 senede bir çıkar. Hem A takıma, hem ekonomik olarak kulübe, hem de milli takıma katkı sağlanır. Önemli olan da budur. Altyapının önemli olduğunu herkes söylüyor ama Türkiye’de bu konuda doğru dürüst iş yapılmıyor. Maalesef herkes puan peşinde. Halkımız da beklemek istemiyor, bu konuda sabırsız. Türkiye’de özellikle Trabzon’da, Sakarya’da, İzmir’de, diğer Karadeniz şehirlerinde çok yetenekli oyuncular var. Bu tarz işler düzgün yapılırsa, iyi bir sistem olursa yetenekli çocukları bekletmeye gerek kalmaz. Avrupa’ya Ahmetcan gibi daha çok genç gönderilir." açıklamalarınjda bulundu.