ORTAHİSAR Belediye Meclisinin Ocak ayı ilk oturumunda CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, Ulaştırma ve Altyapı eski Bakanı Cahit Turhan’ın Kavala’da ruhsatsız bina diktiğini iddia etti. Meclis Üyesi Zorlu, “Kavala’da bir parselde özel lise yapıyor, kuralına uygun. Diğerinde emsal artışı istendi. Burası bize geldi. 1 olan emsali 1.20 istenmişti. Burada ne yapılıyor diye bir ay önce gidip baktım parselde temel atılmıştı. Yılbaşından 5 gün önce de gittim. 7 katlı bina dikilmiş. Burası ruhsatsız.” diyerek bir dizi soru yöneltti. Meclis Başkanı Ahmet Metin Genç ise, “Şehrimizde Bakanlık yapmış Cahit Bey’in hukuksuz bir şeyi olmaz. Orada eğitim amaçlı bir çalışma yapıyor. Cahit Turhan’ın rant işleriyle işi olmaz. Usul hatası olabilir ama rant olmaz. Ona kefil olabilecek kadar net konuşabilirim.” karşılığını verdi.

trabzon cüneyt zorlu

Ortahisar Belediye Meclisinin Ocak ayı ilk oturumunda CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, Ulaştırma ve Altyapı eski Bakanı Cahit Turhan’ın Kavala’da ruhsatsız bina diktiğini iddia etti. Yapı kontrolden çok şikayet aldığını ifade ederek açıklamalarına başlayan Zorlu, Encümenleri de eleştirdi. Meclis Üyesi Zorlu, “Yapı Kontrolden şikayetler geliyor. Bahçelik Mahallesi’nde Galip Birinci adlı vatandaşa ceza vuruldu. Müştemilat yaparken bir kazı ortaya çıktı. Komşusu tarafından şikayet edildi. Cezayı taşeron yedi. Adam delikanlılık yapıp düzelteceğim diye belediyeye dilekçe ile müracaat etti. Dilekçesinde ifade ettiği sürede her işlemi de bitiremedi. Kendisinin de hatası var. Encümen kararıyla cezayı ona kesiyorsunuz. 4 bin küsur lira ceza kesildi. Ufuk Bey’den cezaya indirim istedik. Cüzi bir miktara indirim dedi indiremedi. Galip Birinci denen arkadaşımızı tanıyan vardır. Kendisi engelli bir vatandaş. Bu konuda bir yıl oyalanmama rağmen çözüm bulunmadı. CHP’li olduğu için herhalde.” eleştirilerinde bulundu. 

MECLİS ÜYESİ HOŞ, ANINDA TEPKİ  GÖSTERDİ

Meclis Üyesi Ufuk Hoş, “Doğruyu söylemiyorsunuz. Ne kadar ayıp!” diyerek söze girdi. Müdahale üzerine Başkan Genç, “Ufuk Bey size söz vermedim. Söz verince konuşma yaparsınız.” dedi. 

Yapı kontrole ilişkin eleştirilerini sürdüren CHP’li Meclis Üyesi Zorlu, Kavala’daki birkaç parseli  gündeme getirdi. Zorlu’nun isim vermeden eleştirilerde bulunması üzerine Başkan Genç, issim açıkça verilmesini istedi. Bunun üzerine CHP’li Zorlu, “Eski Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turan’ın parselinden bahsedilirim. İki parseli var. Birinde özel lise inşaatı yapılıyor. Kuralına uygun yapılıyor. Diğerinde emsal artışı istendi. Burası bize geldi. 1 olan emsali 1.20 istenmişti. Burada ne yapılıyor diye bir ay önce gidip baktım parselde temel atılmıştı. Yılbaşından 5 gün önce de gittim. 7 katlı bina çıkmış. Burası ruhsatsız. 1.5 ayda 7 katlı ruhsatsız bina dikmişler. 3 katı ruhsatsız. Buradan size de soruyorum. Ruhsatı var mı? Yapı denetim firması hangisidir? 4 kat izni var 7 kat nasıl yaptı? Yoldan kot alırken kime güvendi? Özel lise binası ruhsatlı ilken ruhsatsız binayla nasıl birbirine bağlandı? Mescit işleyerek ruhsat almak istiyor. Buna izin verecek misiniz? Vatandaşın bir katını yıkıyorsunuz. Burada da 3 katın yıkılması için işlem yapacak mısınız, yıkılmazsa şikayet edecek misiniz? sorusunu yöneltti.

CEZAYI GERİ ALMA YETKİMİZ YOK

Cüneyt Zorlu’nun eleştirilerinin ardından Başkan Genç, Meclis Üyesi Ufuk Hoş’a Galip Birinci hakkındaki iddiaların yanıtlanması için söz hakkı verdi. Meclis Üyesi Ufuk Hoş, “Encümende biz 1335 karar aldık. Karar alırken hangi partili diye bakmayız. Konu ile ilgili ancak hukuki çerçevede yardımcı olabileceğimi ifade ettim. O bölgede çok farklı şeyler var. Encümen kararlarında bizim cezayı geri alma yetkimiz yok. Sayıştay ve Danıştay kararları bizi bağlıyor. Meclisin huzurunda bunu böyle söylemeniz sizinle konuştuğumuz her şeyi düşünmem noktasında beni zorluyor. Galip Birinci’yi ben tanımam. Turgay Abi sizin adamınız yardımcı olun dedi. Hukukun içinde yardımcı olurum. Hukuk dışında kimse bana bir şey yaptıramaz. Bu oturduğum koltukta siyasetle, partiyle işim olamamıştır.” ifadelerini kullandı. 

CAHİT TURHAN’IN RANTLA İŞİ OLMAZ

Cüneyt Zorlu’nun iddialarına bir yanıt da Başkan Genç’ten geldi. Galip Birinci ile ilgili ilk iddia karşısında Başkan Genç, “İlk kez ben de sizin partinizin mensubu olduğunu öğrendim. Hiç önemli değil. Hukuk önünde yapılacak bir şey varsa yapılabilecek bir şey varsa yapalım dedi. Bu kurumu Sayıştay denetliyor. Yasanın dışına çıkamayız.” dedi.

trabzon kaçak yapı

CAHİT TURHAN’IN RANT İŞLERİYLE İŞİ OLMAZ

Bakan Turhan’ın yapmış olduğu inşaata yönelik açıklama yapan Başkan Genç, “Şehrimizde Bakanlık yapmış Cahit Bey’in hukuksuz bir şeyi olmaz. Orada eğitim amaçlı bir çalışma yapıyor. Cahit Turhan’ın rant işleriyle işi olmaz. Usul hatası olabilir ama rant olmaz. Bu şehrin evladıdır. Bu işlere tenezzül etmez. Hayatını eğitime adamıştır. Usul hatası var mı inceleteyim. Ona tekeffül edebilecek kadar net konuşabilirim. Siyasi münazaa yapmıyorum. Belediye iradesinin bir hatası olabilir. Eksikliğimiz var mı bakacağım. Sizi bilgilendiririm.” ifadelerini kullandı.

ASLA TİCARİ BİR AMAÇ YOKTUR

CHP’li Zorlu ise, “8 soru sordum. Bir tanesinin cevabı yok.” eleştirilerinde bulundu. Başkan Genç, “İşlem eksikliği varsa o başka bir şey. Cahit Bey rant amaçlı bir işlem yapıyor diyorsunuz bunu kabul etmem. Eksiğimiz varsa bunu söylesinler. İkisinde de siyasi münazaamız yoktur.” ifadelerini kullandı. Başkan Yardımcısı Mustafa Dinçer de “Yapılan tamamen hayır amaçlı. Bir okul ve onun yanında lojman ve sosyal donatı var. Asla ticari bir amaç yoktur. Koddan çıkmış olabilir. Ruhsatı inceleyip bilgi paylaşırım.” dedi.

Songül MAZLUM