Erman Toroğlu Şenol Güneş'in de olduğu 1976-77 sezonundaki bazı oyuncuların şike yaptığını iddia etti.

TFF Eski hakemi ve günümüzde youmculuk yapan ve Erman Toroğlu, flaş bir iddiada bulundu. Toroğlu'nun çıkardığı kitapdaki bir bölüm oldukça dikkat çekici. 45 yıl öncesi dair çok konuşulacak ve tartışma yaratacak iddialara yer verdi. Bunların başında da ünlü teknik direktör Şenol Güneş hakkında. 'Oynadım, Oynattım, Oynatalım- Erman Toroğlu Kitabı' ismini taşıyan ve Hamit Turan'ın kaleme aldığı kitap Turkuvaz Kitap'tan çıktı.

"Necmi Perekli Trabzonspor'u lekeleyeceksiniz" diyor

Toroğlu, 1976-1977 sezonunda Trabzonsporlu futbolcuların Zonguldakspor'dan para aldığını öne sürerken, bu konuda söz konusu takımın kalecisi Şenol Güneş ile aralarında geçen konuşmaya da yer verdi. İşte Toroğlu'nun ağzından olay iddia: Genelde maç satmayı futbolcular bireysel yaparlar. Ama bazen de çok özel durumlarda organize olan birkaç futbolcu da olabiliyor! 1976-1977 sezonu... Trabzonspor 43 puanla şampiyon oluyor. İçerideki 15 maçın 14'ünü kazanıyor. Ligin son haftasında içeride oynayacağı Zonguldak maçında nedendir bilinmez berabere kalıyor! Maçtan önce futbolculara para geldiği iddia ediliyor, yönetimin haberi yok. Trabzonspor santraforu Necmi Perekli (o sezon 21 golle Gol Kralı olmuştu) futbolculara. "Hiçbiriniz yaramazsınız," diyor. Ahmet Suat Özyazıcı'ya dönerek, "Sen de bu işe dâhilsin, yaptığınız iş doğru değil. Trabzonspor'u lekeleyeceksiniz" diyor ve kampı terk ederek arabasına biniyor Erzurum'a doğru yola çıkıyor. Ve ertesi günü maç 0-0 bitince 26 puana çıkan Zongludakspor kümede kalıyor, 25 puanlı Göztepe küme düşüyor.

"Şenol Güneş parayı tadilata harcadım diyor"

Maçın akabinde yönetimin haberi oluyor ve büyük tepki gösteriyor. Futbolcuların hepsine çağrı yapıyorlar. "Aldığınız paraları getirin, Zonguldak'a geri göndereceğiz." diyorlar. Bir kısım futbolcu getiriyor, bir kısmı getirmiyor. Getirmeyenlerden Şenol Güneş yönetime şöyle bir açıklama yapıyor: "Evde tadilat yaptım ve parayı harcadım." Bu futbolcuların bir kısmının seneye transfer konuşmalarında aldıkları paralar yönetim tarafından tahsil ediliyor.

Şenol Güneş beni iki defa aradı

Erman Toroğlu, bu iddiasını çok yerde konuştuğunu ve yazdığını anlatırken, Şenol Güneş ile de aralarında geçen konuşmalara kitapta yer verdi. Kitapta bu bölüm de şöyle yer alıyor: Bunun üzerine Şenol Güneş beni iki defa aradı. İkinci aradığında Ankara'da arkadaşlarla öğle yemeği yiyordum. Bana dedi ki "Ben gol yemedim ki, nasıl şike yapmış oluyorum?" Ben de "Gol yemene gerek yok, para almışsınız. Parayı niye aldınız?" deyince cevap veremiyor. Parayı almadım diyemiyor, gol yemedim diyordu sadece. "Sen bunu hep yazıyorsun, ben seni mahkemeye vereceğim," dedi. Ben de "Vermezsen adam değilsin," dedim. Ağzını bozmaya yeltendi. "Bak telefon açıp ağzını bozarsan, ben de bozarım, yakışık almaz," dedim. Yine, "Seni mahkemeye vereceğim" dedi. Ben de, "Sana bir kıyak yapayım mı?" dedim. "Neymiş o kıyak?" dedi. "Necmi Ağabey'inle konuş, ondan sonra beni mahkemeye ver," dedim. Bu bir anda durdu, kem küm etti, "Ben Necmi Ağabey'le ne konuşacağım ki?" diye sordu. "Bak hâlâ kafan çalışmıyor," dedim. Telefonu kapattı.

Faruk Özak beni aradı ama

Erman Toroğlu, Güneş ile konuşmasından 10 dakika sonra kendisini dönemin futbolcularından olan ve konuşmanın yapıldığı dönemde de Spor Bakanı olan Faruk Özak'ın aradığını anlattı. İşte bu bölüm:


"Beni arayan o zamanki Spor Bakanı Faruk Özak'tı. Ankara'da oturduğum apartmanda alt komşumdu. "Yahu Ermancım, şu sizin olay çok uzadı, bir gün sen, ben, Necmi, Şenol otursak da bir yemek yesek," dedi. Bu yemek hala gerçekleşmedi! Gerçekleşseydi de bunlar yazılacaktı.

Sepet Metin "Beni öldürürler" dedi

Toroğlu, ortaya attığı bu iddia için 'Sepet Metin' olarak bilinen bir kişiyle de aralarında geçen görüşmeye de şöyle yer verdi kitabında:


Bu şike olayıyla ilgili bir gün "Sepet Metin" ile anlaştım, "Sana Zonguldak'ta bir ev ve bir araba alacağım, konuşur musun?" dedim. "Sepet Metin" dediğim adam, Türkiye'de yapılan şikelerin yüzde 80'inini bilen adam! Trabzonsporlu bazı futbolcularla Zonguldakspor arasındaki şikeyi ayarlayan adamın da o olduğu, futbol camiasında çokça dile getiriliyordu. Sepet Metin, "Hallederiz hocam," dedi. O zaman Show TV'ye yeni başlamıştım. Hazırlığımızı iki gün yaptık, Sepet Metin ile buluşup çekim yapacağız. Ancak buluşmamıza iki gün kala telefon açtı Sepet Metin, "Ermancığım, düşündüm taşındım, yapamayacağım. Beni vururlar." dedi.

61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "05 Ekim 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "05 Ekim 2022"

Güneş ve Trabzonspor cevap verecek mi?

Erman Toroğlu'nun kitabında yer verdiği bu iddianın ardından gözler Şenol Güneş ve Trabzonspor'a çevrildi. Güneş ve kulübün Toroğlu’nun iddialarına bir cevap verip vermeyeceği merak konusu oldu.