Sosyal medyada 2023 yılının haziran ayında yapılması planlanan erken seçimlerinde 14 Mayıs 2023 Pazar günü gibi özel bir tarihte gerçekleştirileceği iddia edildi.

Erken seçim tartışmaları gündemde kalırken, sosyal medyada yer alan "Seçim 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak" iddiası bir anda günün konusu oldu.

14 Mayıs neden önemli?

İddiaya göre; 14 Mayıs seçiminin de ayrı bir anlamı var. Demokrat Parti, 14 Mayıs 1950'de "Artık halk yeter" sloganıyla girdiği seçimde yüzde 52,7 oyla iktidara geldi. AK Parti'nin 73 yıl sonra aynı gün benzer seçim mesajları ve sloganlarıyla seçimlere girmeyi hedeflediği öne sürüldü. Seçimler 14 Mayıs'ta yapılırsa, okullar kapanmadan önce yapılacak. 23 Haziran 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçiminde AK Parti seçmenlerinin şehir dışında oldukları için oy kullanmaya gidemedikleri iddia edildi. Tüm Türkiye'nin sonucu merak ettiği seçimde AK Parti adayı Binali Yıldırım kaybetti, CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimini yüzde 54,21 oyla kazandı.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan flaş Selahattin Demirtaş açıklaması! Kemal Kılıçdaroğlu'ndan flaş Selahattin Demirtaş açıklaması!

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ittifak ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli, seçimlerin her fırsatta zamanında yapılacağını söylüyor. Erdoğan, son açıklamalarından birinde, "Sayın Kemal, Kasım ayında seçim yok, seçim gelecek yılın haziran ayında, kendinizi oraya hazırlayın. Önce aday olup olmadığınızı açıklayın. Ya adaylığınızı açıklayın, aday değilseniz adayınızı açıklayın." dedi.