Çocuklarımızla ilgili en çok kaygı hissettiğimiz dönem ergenlik… Çünkü ergenlik; karmaşık, inişli çıkışlı ve zor bir değişim bir dönemidir. Sadece çocuk için değil anne baba için de değişim ve uyum sağlamayı gerektirir. Ailelerin bu durumla başa çıkmakta zorlanması normaldir. Anne babalar çocukları ergenlik dönemine girdiğinde kendi ergenlik dönemlerini hatırlamalıdır. Ergenlik değişen bedeni tanımaya çalışırken bir yandan yoğun duygularla baş etmek ve dünyayı anlamlandırmakla geçen bir süreçtir. Hep anlaşılmak, yalnız kalmak, Özgür olmak istediğiniz günleri unutmayın. Anne babanızla aynı fikirde olmadığınız günleri hatırlayın. Üzüntüyü, hayal kırıklığını, öfkeyi tattığınız zamanları hatırlatın. Her çağdaki ve her bireydeki ergenlik farklı olsa da ergenlik olgusu hep aynı kalmıştır. Bir yandan büyümek için sabırsızlanan çocuğunuz diğer yandan çocuksu tavırlarından kopamaz. Bazen ‘sen daha küçüksün’ diyen aile; bazen de ‘kocaman kız/adam oldun’ diyerek çelişkili konuşmalar yapar. Belli noktalara dikkat ettiğinizde ergenlik dönemindeki çocuğunuzla doğru ve sağlıklı iletişim kurabilmeniz mümkün. Peki ergenlik dönemindeki gençlerimizle nasıl iletişim kurmalıyız?

Çocuğunuzu Dinleyin

Ergenlik dönemindeki gençlerimiz kendilerini ifade ederken bağırabilir, öfkeli tavırlar sergileyebilir. Hiç alışkın olmadığınız kelimeler kullanarak sizinle konuşabilir. İşte tüm bu zamanlarda bile dikkatinizi ona vererek onu dinleyin ve anlamaya çalışın. Öfkeli olduklarında onları kışkırtmayın. Öfke duygusuyla baş etmeleri için onlara zaman tanıyın.

Yargılayıcı Değil Algılayıcı Olun

Her çocuk ailesine güvenmek ve ailesi tarafından kabul görmek ister. Yargılandığını hisseden çocuğunuz sizinle hiçbir şeyini paylaşmaz. Çünkü vereceğiniz tepkiden çekinir ve size yalan söylemeye bile başlar. Sözünü kesmeyin, anlayıp dinlemeden onu aşırı kısıtlayacak baskılayıcı kurallar koymayın. Kural koymadan önce onu dinleyin. Emir verici şekilde konuşmayın. Bunun yerine yargılamadan, suçlamadan ne hissettiğinizi ve ondan ne beklediğinizi sakince açıklayın. Elbette ki çocuğunuza sınır ve kural koymalısınız. Kural koyarken tutarlı olmalısınız. Anne farklı bir şey söylerse baba farklı bir şey söylerse çocuk işine gelen ebeveyninin söylediğini yapacaktır.