Yunanistan'ın Ege Adaları'nda yaptığı küstah ve hukuksuz eylemlere dün bir tanesini daha ekledi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim son dönemde karşılıklı açıklamalarla tırmanırken, iki ülke de karşılıklı eylemler tonlarını yükseltti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yunanistan için tek bir cümlemiz var, İzmir'i unutmayın. Adaları işgal etmek ya da bunun gibi bir şey bizi bağlamaz. Zamanı geldiğinde gerekeni yapacağız. Biliyorsunuz, diyoruz ki, bir gece aniden gelebiliriz" derken, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Türkiye'ye bir mesaj gönderdi.

yunanistan t (1)

"DİKKATİMİZİ ORDUMUZUN GÜÇLENDİRİLMESİNE VERDİK"

Miçotakis, Ankara ile yaşanan gerilime değinirken, "Dikkatimizi öncelikle silahlı kuvvetlerin güçlendirilmesine, müreffeh ekonomimize ve uluslararası ittifaklarımıza verdik. Yunanistan olarak uluslararası hukuka olan bağlılığımızı gösterdik." dedi.

Miçotakis, Erdoğan'ın Yunanistan'ı hedef alan 'Bir gece ansızın gelebiliriz' ile başlayan sözlerine de değinirken, tek kelime ile 'hayır Sayın Erdoğan' dedi.

yunanistan t (2)

DÜN YAŞANAN OLAY YENİ BİR KRİZ YARATTI

Öte yandan, dün Bozcaada açıklarında Türk gemisine yapılan saldırı Yunan basınında gündem oldu. Ülkenin en çok okunan gazetelerinden Ta Nea, haberi manşetlere taşırken, diplomatik kaynakların, iki ülke arasında tansiyonu yükseltecek ve hatta çatışmaya sokabilecek gelişmelerin " Ege'de balıkçıların veya göçmenlerin karıştığı bir kazayla başlayabileceğine dikkat çektiğini" vurguladı.

yunanistan t (4)

ÖNCESİNDE NE OLMUŞTU?

Dün, Yunan Sahil Güvenlik botları, Ege'de uluslararası sularda seyreden bir ticari gemiye taciz ateşi açtı ve Türk Sahil Güvenlik botları devreye girdiğinde Yunan unsurları bölgeyi terk etti. Saldırının taciz edilmesinin ardından Türkiye, Ankara ve Atina'daki olayı Yunan makamları önünde protesto etti ve derhal soruşturma ve açıklama talep etti.

yunanistan t (3)

Bakan Süleyman Soylu net konuştu! Tek bir terörist kalmayacak Bakan Süleyman Soylu net konuştu! Tek bir terörist kalmayacak

Diplomatik kaynaklar, "Uluslararası hukuka tamamen aykırı olan bu olay, Yunanistan tarafından Ankara ve Atina'da derhal inisiyatifle protesto edildi. Olayın vahamete dikkat çekilmiş, derhal soruşturulması ve açıklama yapılması talep edilmiştir."