Trabzon'un içinde olduğu yapılacak TOKİ Sosyal Konutları için Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama geldi.

Milyonlarca insanın merakla beklediği Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ayrıntılarını paylaştığı ve 14 Eylül'de başlayan projeye başvurularda patlama yaşanıyor.

Karadeniz gazı için geri sayım! Karadeniz gazı için geri sayım!

trabzon konut satışları 24

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan'daki Şanghay Zirvesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sosyal konut projesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Erdoğan, sosyal konutların temel inşaatının yıl sonundan önce başlaması talimatını verdi. Erdoğan yaptığı açıklamalarda,

"Talimat verdim, yıl sonundan önce hangi şehirde ne kadar yapıyoruz, temellerini atacağız ve inşaata başlayacağız" dedi. Erdoğan, gelen başvurularla ilgili olarak, "Talebin yoğunluğu ortada. İnşallah seçimden sonra yeni bir aşamaya başlayacağız. Çünkü kara noktası sıkıntımız yok." Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Arz-talep dengesini gördük, talep yönünde görünüyor. Eğer öyleyse, seçimden sonra tekrar bir hamle yapılabilir."

BAŞVURANLARIN SAYISI 2 MİLYONU GEÇTİ

'İlk Evim, İlk İşyerim' sosyal konut projesine başvuranların sayısı 2 milyon 4 bin 435 oldu. Başvurular 31 Ekim'e kadar sürecek 5 kategoride kabul edilecek. Konutların satışı yüzde 10 peşin yapılacak, 240 ay vade ve taksitlendirme başlayacak şekilde konut teslimlerini takip eden ay itibariyle başlayacak. Yararlanıcıların konutlarının kalan borç bakiyesi ve aylık taksitleri, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaşı artış oranı dikkate alınarak İdarece belirlenen oranda olmak üzere yılda 2 kez artırılacaktır.

Yabancılara konut satış istatistikleri açıklandı 2 (2)

SAYI 253 BİNE ÇIKTI

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken 81 ilde 250 bin konut yapılacağı açıklanmıştı. Sosyal konut projesi kapsamındaki konutlardan 50 bininin İstanbul'da, 18 bininin Ankara'da, 12 bin 500'ünün İzmir'de inşa edileceği duyurulmuştu. Dün gece ise TOKİ'nin internet sayfasındaki il ve ilçe listesinde güncelleme yapıldı. Buna göre toplam konut sayısı 253 bin 692'ye yükseltildi.