Monaco-Trabzonspor karşılaşmasının ilk 11'i belli oldu Monaco-Trabzonspor karşılaşmasının ilk 11'i belli oldu

Trabzon’da yıkılıp yeniden inşa edilecek olan Erbakan’ın evi için pazar günü temel atma töreni gerçekleştirilecek. Anadolu Gençlik Derneği’nin mülkiyetinde olan tarihi bina Anıtlar Kurulu’na sunulan proje kapsamında yıkılıp aslına uygun yeniden inşa edileceği kaydedilmişti.

AGD Trabzon Şube Başkanı Ahmet Başaran Manav, yaptığı açıklamada “Kamuoyunda, Erbakan Hocanın evi olarak bilinen ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın 1933-38 yılları arasında Trabzon’da ikamet ettiği, çocukluğunu geçirdiği tarihi Pertev Paşa Konağı aslına uygun olarak inşa edilmediği gerekçesiyle inşası durdurulmuştu.

Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nca, ilgili mevzuatların gereği olarak yıkılarak yeniden aslına uygun olarak özgün yapı malzemesi ve özgün yapı tekniği ile inşa edilmesi kararı alınmış ve söz konusu binanın yıkım ve hafriyat işlemleri tamamlanmış olup, Ortahisar Belediyesinden alınan ruhsatla inşaat başlamıştır.

Bina aslına uygun olarak yeniden inşa edildikten sonra; Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın hatırasını yaşatacak bir mekân ve en önemlisi evrene, çevreye, insanlara ve kendine karşı sorumluluklarının farkında; tarihine, çağına ve yarınlara duyarlı; kardeşliğin, merhametin, sevginin ve iyiliğin yaygınlaştırılmasında emek sahibi; adaletin tesisinde kararlı; bilgili, inançlı ve çalışkan nesiller yetiştirilecek bir gençlik merkezi olacaktır.

10 Nisan Pazar günü saat:14.00’da Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Sayın Salih Turhan beyin katılımıyla temel atma töreni gerçekleştirilecektir. Tüm halkımız davetlidir.” ifadelerine yer verdi.