Türkiye'de her geçen gün artan enflasyon hayat pahalılığını günden güne artırırken, TÜRK-İŞ bu konuyla ilgili rapor yayınladı.

Türk-İş Eylül 'Açlık ve Yoksulluk Sınırı' Araştırması'na göre açlık sınırı 7 bin 245 TL olarak hesaplandı. Açlık sınırı asgari ücretin 745 bin lira üzerinde kaydedilirken, yoksulluk sınırı dört kişilik bir aile için 24 bin 600 lira olarak ölçüldü. Mutfak enflasyonu son 12 ayda yüzde 5,15, yüzde 130 arttı. "Tek bir çalışanın aylık yaşam maliyetinin 9 bin 470 liraya ulaştığı rapora göre, sabit gelirliler dengeli, yeterli ve sağlıklı beslenme yönünden bile yoksun.

Enflasyonun talepten maliyet ve beklentilere kadar her türlü varlık, mal ve hizmet fiyatlarını bozarken, bu geçici yoksunluk öngörülebilir gelecekte kalıcı yoksulluğa dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya."

Rapora göre, Ankara'da asgari ücret alan tek bir çalışanın aylık hayat pahalılığını karşılayabilmesi için 3 bin 970 lira daha bulması gerekiyor.

Raporda,

İşsizlik rakamları paylaşıldı! Tabloda düzelme yok İşsizlik rakamları paylaşıldı! Tabloda düzelme yok

"Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 7 bin 245 liraya, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 23 bin 599 bin liraya ve bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 9 bin 469 liraya yükseldi" ifadeleri kullanıldı.

Türk-İş verilerine göre "mutfak enflasyonu"ndaki değişim Eylül 2022 itibariyle; Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin "yemek için" yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış, bir önceki aya göre yüzde 5,15 oldu. Son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 130,01 olarak hesaplanırken, dokuz aylık değişim yüzde 76,80 olarak gerçekleşti.