Tarımsal Ekonomi ve Politika Geliştirme Enstitüsü Müdürlüğü, 2021 yılı fındık raporunu açıkladı.

Tarımsal Ekonomi ve Politika Geliştirme Enstitüsü Müdürlüğü, 2021 yılına ilişkin fındık raporunu açıkladı. Rapora göre, Türkiye dünya fındık ihracatında %61’lik payla lider konumda bulunuyor. Ancak fındık üretiminde tekel olmasına rağmen fındık fiyatını belirlerken bu gücünü kullanamıyor. Fındığı en pahalı ihraç eden ülkeler Kıbrıs ve İtalya olurken, Türkiye dördüncü sırada yer alıyor.

ferrero fındık 2-1

Tarımsal Ekonomi ve Politika Geliştirme Enstitüsü Müdürlüğü (TEPGE), 2021 yılına ilişkin fındık raporunu açıkladı. Açıklanan rapora göre, Türkiye dünya fındık ihracatında da %61’lik payla lider konumda bulunuyor. Ancak Türkiye dünyaya fındık üretiminde tekel olmasına rağmen fındık fiyatını belirlerken bu gücünü kullanamıyor. Fındığı en pahalı ihraç eden ülkeler Kıbrıs ve İtalya olurken, Türkiye dördüncü sırada bulunuyor. TEPGE tarafından açıklanan raporda, “Dünya fındık üretiminde lider konumda yer alan Türkiye, 2019 yılı FAO verilerine göre toplam üretimin %69’unu karşılamıştır. Türkiye’yi sırasıyla; İtalya, Azerbaycan ve ABD takip etmektedir. Türkiye dünya fındık ihracatında da %61’lik payla lider konumdadır. Türkiye’yi ihracatta; İtalya, ABD ve Azerbaycan takip etmektedir. Dünyada fındık üretim alanı, fındık verimi ve fındık üretimi dünya fındık üretim alanı 2019 yılı itibarıyla 1 milyon hektar alandır. Dünya fındık üretiminde önde gelen ülkelerin üretim alanlarına bakıldığında; Türkiye 734 bin hektar alanla ile ilk sırada yer alırken, İtalya 79 bin hektar alanla ile ikinci, Azerbaycan 43 bin hektar alan ile üçüncü, Şili 24 bin hektar alan ile dördüncü ve ABD ise 20 bin hektar alan ile beşinci sırada yer almaktadır.” denildi.

fındık fiyatları güncel 2022

FINDIK ÜRETMEYİP FINDIĞI İŞLEYEREK İHRAÇ EDEN ÜLKELER VAR

Türkiye’nin dünyada fındık üretiminin yüzde 69’unu karşıladığına yer verilen açıklamada, “Dünyada fındık üretimi 2019 yılında 1.1 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Dünya fındık üretiminin ilk sırasında 776 bin ton ile Türkiye yer alırken, 99 bin ton ile İtalya ikinci ve 54 bin ton ile Azerbaycan üçüncü sırada yer almaktadır. Türkiye 2019 yılı itibarıyla dünya fındık üretiminin %69’unu karşılamaktadır. Dünya fındık üretiminin %9’unu İtalya, %5’ini Azerbaycan, %4’ünü ABD ve %3’lük kısmını da Şili gerçekleştirmektedir. Son beş yılın üretim ortalamalarına bakıldığında ise; Türkiye’nin 606 bin ton, İtalya’nın 117 bin ton, Azerbaycan’ın 44 bin ton, ABD’nin 37 bin ton, ve Şili’nin de 19 bin ton üretime sahip olduğu görülmektedir. Türkiye en yüksek fındık üretimine 2008 yılında 801 bin ton ile ulaşırken, İtalya 2018 yılında 133 bin ton, Azerbaycan 2019 yılında 54 bin ton, ABD 2018 yılında 46 bin ton ve Şili ise 2019 yılında 35 bin ton ile ulaşmıştır. Dünyada fındık ihracatı 2020 yılında 258 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Dünya fındık ihracatında Türkiye 157 bin ton ile ilk sırada yer alırken, İtalya 26 bin ton ile ikinci, ABD ise 22 bin ton ile üçüncü sıradadır. Türkiye dünya fındık ihracatının %61'ini gerçekleştirerek dünyada lider konumda yer almaktadır. İtalya dünya fındık ihracatının %10'unu, ABD %9’unu ve Azerbaycan %7’sini gerçekleştirmektedir. Dünyada fındık üreticisi ülke konumunda olmayıp, ihracatçı durumundaki ülkelerin birçoğu, Türkiye’den ithal ettikleri fındığı işledikten sonra yeniden ihraç eden ülkelerdir. Bu ülkelerin de önemli bir kısmı AB ülkeleri olup, fındığı şekerleme ve çikolata endüstrisinde kullanmaktadırlar.” ifadelerine yer verildi.

Trabzon’da kaya düşmesi yaşanan o bölgede önlem alındı Trabzon’da kaya düşmesi yaşanan o bölgede önlem alındı

Fındık araştırılsın önergesi reddedildi

TEKEL OLDUĞUMUZ ÜRÜNÜN İHRAÇ RAKAMINDA DÖRDÜNCÜ SIRADAYIZ

Türkiye’den daha az fındık üreten ülkelerin fındığa Türkiye’den daha çok değer biçebildiğine de yer verilen açıklamada, “Fındık fiyatları, üretici fiyatları bazında incelendiğinde; 2019 yılında, 1.182 $/ton ve 1.548 $/ton ile en düşük fiyatların sırasıyla Azerbaycan’da ve Gürcistan’da olduğu, en yüksek fiyatların ise 3.698 $/ton ve 3.600 $/ton ile sırasıyla Kıbrıs ve İtalya’da olduğu anlaşılmaktadır.” denildi.

fındık haberleri 24

FINDIKLA GEÇİNEBİLMEK İÇİN EZ AZ 22 DEKARLIK ARAZİYE İHTİYAÇ VAR

Türkiye’de bir ailenin fındıkla geçinebilmesi için sahip olması gereken üretim alanına da yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Dünyanın en büyük fındık üreticisi olan Türkiye’nin ise aynı yıla ait üretici fiyatları 2.821 $/ton olup, dördüncü sıradadır. Türkiye’de işletmelerin ortalama büyüklüğü 14 dekar iken, en elverişli şartlarda normal bir ailenin fındık tarımı ile geçimini sağlayabilmesi için en az 22 dekarlık bir fındık bahçesine sahip olması gerekmektedir.”

fındık

HAKİMİYETİN SÜRMESİ İÇİN ÜRÜN VERİMLİLİĞİ ARTMALI

Ürün verimliliğinin artırılması gerektiğine de yer verilen açıklama, şu şekilde tamamlandı: “Türkiye fındık üretiminde, üretim alanında ve ihracatında dünyada ilk sırada gelmektedir. Bu konumuyla birlikte ülkeye önemli bir döviz girdisi sağlamaktadır. Ayrıca sahip olduğu bu avantajlı konumuyla da dünya fındık fiyatlarında söz sahibidir. Ancak sahip olduğu dünya fındık sektöründeki hâkimiyetinin sürdürebilirliğinin sağlanması için ürün verimliliğinin artırılması gerekmektedir. Önümüzdeki kısa süreç içerisinde fındık verimliliği yüksek ülkelerin üretim alanlarını artırmasıyla beraber Türkiye’nin dünya sektöründeki üstünlüğünü sekteye uğratabilecek gelişmeler yaşanabilir”