Son zamanlarda en çok ihtiyaç duyduğumuz konuların başında empati geliyor. Empati kişinin kendisini karşısındakinin yerine koyabilme becerisidir. Bu sayede olaylara onun bakış açısıyla bakarken aynı zamanda duygu ve düşüncelerini de anlamış olur. Peki empati yapmak bize ne kazandırır?

İnsanlar empati sayesinde daha huzurlu olur. Çünkü karşısındaki kişiyi anlar. Anlaşıldığını hissetmek her insana mutluluk verir.

Empati; kişilerarası ilişkilerde dayanışma ve üretkenlik oluşumuna yardım eder. Yardımlaşmayı pekiştirir. Karşı tarafla olan ilişkinizi iyileştirmek için bir yardım sürecine girmenizi sağlar.

Empati kuran birey farklı bakış açılarına sahip olur. Ayrıca hangi duygulara sahip olduğu konusundaki farkındalığını arttırmış olur.

Herkesin olaylara ve durumlara karşı farklı bir bakış açısı vardır. Empati sayesinde kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koyup hayata onun gözünden bakabiliriz.

Empati hoşgörüyü geliştirir.

Karşı tarafı anlayıp dinlemeden yapılan davranışlar bazen öfke ile sonuçlanabilir. Bu durumun önüne geçmek için empati iyi bir araçtır. Kişinin “Onun yerinde ben olsaydım nasıl hissederdim?” Sorusunu kendine sorması karşı tarafın davranışlarına anlam yüklemesini kolaylaştırır.

Empati olumsuz duyguları azaltır. Empati sayesinde insan; kibir, kin, nefret gibi olumsuz duygular yerine olumlu duygular edinip daha mutlu bir hayat sürdürebilir. Unutmayın; olumsuz duyguları yoğun bir şekilde hissetmek hayatınızı zorlaştırır.

Tarafsız bir bakış açısına sahip olmak istiyorsanız empati kurmalısınız.

Empati kurdukça karşı tarafı anlamanın ötesine geçip ona hak verdiğiniz noktaları da keşfetmiş olursunuz.

Empati yaparak ani ve sağlıksız kararlar almaktan kaçınmış olursunuz. Kendiniz ve karşı taraf için sağlıklı sınırlar oluşturmanıza yardımcı olur.

İnsan ilişkilerini geliştirmenin ve tartışmaları azaltmanın en önemli yolu empatidir.