161 bin 896 emeklinin yaşadığı Trabzon’da, emekliler dar boğaza girmenin ötesinde adeta can çekişiyor. Kentteki emeklilerin 86 bini 2 bin 600 TL’nin altında 10 bine yakını ise bin 500 TL’nin altında emekli maaşı alarak açlık ve yokluk sınırının altında yaşıyor. 3 bin 284 emeklinin evi bile bulunmazken, evsiz emeklilere TOKİ aracılığıyla ev verilmesi projesinde de gelişme bir türlü yaşanmadı. TÜED Trabzon Başkanı Burhan Bayraktar, emeklilerin maaşlarının asgari ücretin altında olmamasını istedi.

Emekliler can çekişiyor (4)

ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ OLMAMALI

Emeklilerin maaş konusunda müjde beklediğini dile getiren Başkan Bayraktar, “Biz artık sosyal yaşantıyı bıraktık, insanca yaşamayı öngören ekonomik bir artış istiyoruz. TÜİK zammı, seyyanen zam ve refah payı ile ancak nefes alabiliriz. Vergi iadesi bize maaşımızın yüzde 4’ü olarak veriliyor. Bu sosyal adaletsizlik derhal ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz. Sağlıktan 12 çeşit katkı payının alınmamasını istiyoruz.” dedi. Bayraktar, evsiz emeklilere verilen ev sözünün de tutulmasını istedi.

161 bin 896 emeklinin yaşadığı Trabzon’da, emekliler dar boğaza girmenin ötesinde adeta can çekişiyor. Kentteki emeklilerin 86 bini 2 bin 600 TL’nin altında 10 bine yakını ise bin 500 TL’nin altında emekli maaşı alarak açlık ve yokluk sınırının altında yaşıyor. 3 bin 284 emeklinin evi bile bulunmazken, evsiz emeklilere TOKİ aracılığıyla ev verilmesi projesinde de gelişme bir türlü yaşanmadı. TÜED Trabzon Başkanı Burhan Bayraktar, emeklilerin maaşlarının asgari ücretin altında olmamasını istedi. Yakacak ve kira yardımı yapılmasını istiyoruz

YÜZDE 45-48 NOKTASINDA EMEKLİNİN MAAŞI ERİDİ

Emeklilerin maaş konusunda müjde beklediğini dile getiren Başkan Bayraktar, “Trabzon’da 161 bin 896 emekli yaşıyor. 86 bini 2 bin 600 liranın altında, 10 bine yakını ise bin 500 liranın altında maaş alıyor. Açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Döviz ve kurun artışından ötürü de yüzde 45-48 noktasında emeklinin maaşı eridi. Türkiye’de en pahalı kent Trabzon’da TEFE-TÜFE’de kur düzenlemesinden ötürü ve kurun yüksekliğinden ötürü emeklilerin satın alması toplumdaki gelir düzeyi olan öteki ücretler arasında en düşük seviyeye ulaştı. Hak ettiğimiz aylık hesaplanarak verilmiyor.

Hesaplanmasında çözümsüzlükler var. Önce milli gelirden bir pay almalıyız. İllere göre enflasyon tespiti yapılmalı. Türkiye’nin en pahalı kenti Trabzon’da TEFE-TÜFE’ye göre hesap yapılacak ve ondan sonra TÜİK’in belirlediği 6 aylık rakamın üzerine seyyanen zam eklenecek. Seyyanen zam kayıptır. Emeklinin maaşında görülen kümülatif kayıp 500 TL dolayındadır. TÜİK zammı, seyyanen zam ve refah payı ile ancak nefes alabiliriz.” açıklamalarında bulundu.

Emekliler can çekişiyor (3)

ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA EMEKLİ MAAAŞI KALMAMALI

Emeklilerin maaşlarının asgari ücretin altında kalmaması gerektiğini de dile getiren Bayraktar, “Asgari ücretin altında emekli maaşı bırakılmaması lazım. Emekli 25-26 yıl hizmet etmiştir. Emekli maaşı asgari ücret kadar olsun demek bu ülkenin emeklisine yapılan en büyük kötülüktür. Asgari ücretin üzerine çıkmalı. 25-26 hizmet etmiş emekliye asgari ücreti dayatmak olmaz. Milli gelirden pay verilmediği zaman emekli perişan demektir, zor geçiniyor demektir. Bu ekonomik girdap içinde emekliyi yaşatmaya kimse yoktur. Emekli torunlarına ve yeğenlerine hediye alamaz, bayramda yüzlerine bakamaz duruma geldi. Şu anda Trabzon’da emekli en zor yaşayan kesimdir. Trabzon’da bin 500- 2 bin lira aralığında kira var.

Ev kirası kadar maaşla insanlara geçin demek, bununla yaşa demek o emekliye yapılabilecek en büyük ıstıraptır. Trabzon’da 161 bin 896 emeklinin yaşam savaşı verdiği ateş pahası bir kentte yaşıyoruz. Döviz artışıyla, akaryakıta gelen zamla Mersin’den Adana’dan 50 kuruşa yola çıkan domates ve narenciye Trabzon’a 8 liraya 8.50 liraya mal alıyor. TÜİK’in garabet verileriyle bizim ayakta durma şansımız yoktur. Ben toplumun ve emekliyi asgari ücret düzeyinde yaşatacağım diye bir sosyal devlet anlayışı yoktur. İnsanca yaşayabilecek, torunlarımıza yüzümüzü dönebileceğimiz cebimizde bir miktar paranın birikmiş olması lazım.” ifadelerini kullandı.

MİLLİ GELİRDEN PAY ALMAMIZ LAZIM

Emeklinin yüzde 70’nin açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşadığını dile getiren Bayraktar, şunları kaydetti: “Her zaman bize zor dönem dayatılmıştır ama bize asla belirlenen asgari ücretin altında emekli ücreti olmamalı. Asgari ücretin üzerine TÜİK’in enflasyonu eklendikten sonra seyyanen eklenmesi gereken bir zam olması lazım. İlerde doğabilecek zamları telafi edebilecek bir ücret verilmeli.

Emekliyi yarın azmanlaşan ve azgınlaşan zamlar ve hayat pahalılığı karşısında ezdirecekseniz şu andan bir rakam belirleyip bizi mutlu etmeye çalışmayın. Biz artık sosyal yaşantıyı bıraktık, insanca yaşamayı öngören ekonomik bir artış istiyoruz. Bu artış seyyanen zamdır ve öngörülebilir bir ücret artışıdır. Bu ücret artışını ekonomiye göre yapıyorsanız milli gelirden pay almamız lazım. Ülkenin gelirlerine göre yapıyorsanız bizi dövizle bizi yargılamayın ve sorgulamayın. Biz döviz üzerinden değil TL üzerinden katkı istiyoruz. Emeklimizin yüzde 70’i hem açlık hem de yoksulluk sınırımızın altındadır.”

Emekliler can çekişiyor (5)

SAĞLIKTAN 12 ÇEŞİT KATKI PAYININ ALINMAMASINI İSTİYORUZ

Sağlık noktasında da taleplerini sıralayan Bayraktar, “Çok önemli bir şey daha istiyoruz. Ek ödeme adı altında toplumun bazı kesimleri bilmiyor belki ama vergi iadesi vardır. Bu vergi iadesi bize yüzde 4 olarak veriliyor ama çalışanlara yüzde 10 veriliyor. Vergi iadesi bize maaşımızın yüzde 4’ü olarak veriliyor. Bu sosyal adaletsizlik derhal ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz. İllere göre enflasyon istiyoruz. Seyyanen zam istiyoruz.

Bir de sağlıktan alınan ücretlerin kaldırılmasını istiyoruz. Biz 26 yıl çalışmışız. Sağlıkta prim ödemişiz. Emeklilikte sağlıktan 12 çeşit katkı payının alınmamasını istiyoruz. Bunun kaldırılmasını istiyoruz. 86 bin emekli 2 bin 600 liranın altında maaş alıyorsa bunun ilaçlarının komple devlet tarafından karşılanmasını ve katkı paylarının kaldırılmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

3 BİN 284 EMEKLİMİZİN EVİ YOK

Emeklinin insanca yaşayabilmesi için reçetesini sürdüren Bayraktar, “21 Ekim 2015 tarihinde dönemin Başbakanı bize ‘TOKİ aracılığıyla evi olmayan emeklilerimize ev yapacağız.’ dedi. Bizim kayıtlarımıza göre 3 bin 284 emeklimizin evi yok. Maçka Bakırcılar Mahallesi’nde bu TOKİ’nin söylediği evlerin yapılması için 40 dönüm bir yer verdiler. O hazine arazisine bugüne kadar kazma vurulabilmiş değil. Ama Türkiye’de yapılan iller var.

Trabzon milletvekillerinin tümüne, bakanlarına, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiğimiz dosyaya rağmen henüz bir gelişme elde edilememiştir. Maçka Belediye Başkanımız Koray Koçhan şu anda proje aşamasında olduğunu söyledi. İllere göre serbest TÜFE’ye göre maaş artılı verilmezse emeklisi mutsuz bir toplum yaratılmış olur.

Yakacak ve kira yardımı yapılmasını istiyoruz. Enflasyondan korunmak için emekliye bir enflasyon sepeti yapılmalı. Özellikle yaşlılık hastalığında kullanılan ilaçlarda yüzde 120 zam yapılacağı söyleniyor. Eğer sağlıkta katkı payı ve ilaçlar ücretsiz yapılmazsa demek ki emeklilerin önümüzdeki günlerde rahatsızlanmasında geliri sağlık giderlerini karşılayamaz duruma gelecektir. 

Şu anda piyasada yaşlılık hastalığında kullanılan 200’ün üzerinde ilaç bulunmamaktadır. Sağlık hizmetleri bizler için alarm veriyor. Emeklinin çıkmazdan kurtulması için asgari ücretin üzerinde refah payının bulunduğu seyyanen zammın uygulanacağı ve yarınlarda hayat pahalılığında önümüze duvar örülmeyecek şekilde yeni yıl zammı yapılmasını talep ediyoruz.” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Songül MAZLUM