Her sene emeklilere bayramdan önce bir miktar ikramiye ödeniyor. 2 Mayıs'ta Ramazan Bayramı başlayacak. Bu sene bayram ikramiyesi ödemeleri ne zaman yapılacak?

Milyonlarca kişi emekli ikramiyelerinin hesaplarına yatırılacağı günü bekliyor. Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde her emekliye eşit miktarda ikramiye ödeniyor. Geçtiğimiz yıl toplamda 2200 TL olarak ödenen ikramiye bu yıl kaç lira olacak? Emekli bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek? İkramiyeyi kimler alacak? İkramiye nasıl ödenecek? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları!

Kimler bayram ikramiye ödemesi alabiliyor?

SGK’dan vazife malullüğü, malullük, yaşlılık, ölüm aylığı ve sürekli iş göremezlik geliri alanlar ikramiye ödemesi alabilecek. Ayrıca SGK'dan aylık alan; gaziler, muharip gaziler, şehit yakınları, güvenlik korucuları, terörden zarar gören sivil vatandaşlar ve şampiyon sporcular ile bu kişilerin hak sahiplerine ikramiye verilecek.

İkramiye ödemesi alabilmek için başvuru gerekiyor mu?

Emeklilerin ikramiye ödemesi alabilmek için başvuru yapması gerekmiyor. Ödemeler emekli maaşı aldıkları hesaplara otomatik olarak yatırılacak. Yetkililer bu konuda vatandaşları uyarıyor. Dolandırıcılar ikramiye ödemesi hakkında emekliler ile irtibata geçip kişilerin bilgilerini çalabiliyor. Otomatik olarak ikramiyeler yatırılacağı için hiç kimseyle bilgilerinizi paylaşmayın.

Emekli maaşı olarak 2 aylık alanlar ne kadar ödeme alacak?

İkramiye tek bir dosya üzerinden ve bir adet verilecek. İki maaş alanlarda 2 dosyadan hangisinde aylık oranı daha fazla ise o dosya baz alınarak ödeme yapılacak.

bayram_ikramiyesi

İkramiyelerde bir kesinti olacak mı?

Emeklinin borcu olsa bile bu ikramiyeler haciz konusu yapılamıyor. Bu sebeple bayram ikramiyelerinde herhangi bir kesinti olmayacak.

Bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek?

Ramazan Bayramı 2 - 4 Mayıs tarihlerinde kutlanacak. Ödemeler 25 – 30 Nisan tarihleri arasında olacak. Bayram ikramiyesi hak edenlere TC kimlik numaralarının son rakamına göre sırayla ödemeleri yapılacak. Bayram gelmeden tüm ödemeler tamamlanacak. Kurban Bayramı ikramiyeleri de 1 – 8 Temmuz haftasında ödenecek.

Amerikan Doları'nda yeni rekor! 18,40 TL'yi aştı Amerikan Doları'nda yeni rekor! 18,40 TL'yi aştı

Yeni emekliler ödeme alabilecek mi?

Bayramın içinde bulunduğu ayda aylık alanlar ikramiyeden yararlanabilecek. Mayıs ayı sonuna kadar aylığı bağlananlar Ramazan ikramiyesi alabilecek.

Kaç lira ödeniyor?

Emekli ikramiyeleri geçen sene 1100 TL’ye çıkartıldı. Dul yetim maaşı alanlar hissi oranında ikramiye olacak. Emeklilere verilen ikramiyenin her yıl enflasyon oranında artırılması planlanıyor. İkramiyeler yatırılmadan enflasyon oranında artış yapılırsa 1100 TL olan ikramiye tutarı 1500 TL’ye yükselecek.