Turkcell dış ticarette TL'ye geçti

Turkcell, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yatırımların TL ile yapılması yönündeki çağrısına karşılık, Huawei ile yerel para birimi üzerinden ilk satın alma anlaşmasını yaptığını duyurdu

banner4
12 Mart 2017 Pazar 16:21
Turkcell dış ticarette TL'ye geçti
banner38

Şirket açıklamasına göre, Türkiye'de son dönemde ticarette ve  yatırımda döviz yerine TL kullanımı trendine uygun olarak finansal politikalar  geliştiren Turkcell, önemli tedarikçi firmalarından Huawei ile yerel para birimi  üzerinden ilk satın alma anlaşmasını yaptı.
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Finanstan Sorumlu Genel  Müdür Yardımcısı Bülent Aksu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yatırımların  TL ile yapılması yönündeki çağrısı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın kamu  ihalelerinde teklifler ve ödemelerin TL üzerinden gerçekleştirileceğini ilan  etmesinin ardından Turkcell'in bu konuda özel sektörde öncü olacağı sözünü  verdiklerini hatırlattı.
 
Bu doğrultuda üzerilerine düşeni yapma konusunda istekliliklerini en  başından beri belirttiklerini vurgulayan Aksu, "Yabancı para cinsinden olan  yatırım harcamalarımızı, ürün ve hizmet alımlarımızı ve kira sözleşmelerimizi  TL'ye çevirmeye yönelik çalışmalarımızı başlattığımızı daha önce duyurmuştuk. Bu  kapsamda yurt dışı tedarikçilerimizle olan ekipman alımı işlemlerimizde de yerel  para birimi veya TL ile işlem yapılması için girişimlerimizi hızlandırdık. Tüm bu  söylediklerimizin bir karşılığı olarak ürün ve hizmet satın alımlarımızda  çalışmakta olduğumuz iş ortağımız Huawei firması ile yerel para birimi cinsinden  ilk ticari işlemimizi gerçekleştirmiş olmanın sevinci içerisindeyiz."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Aksu, bu vesileyle gerek Türkiye'nin gelişimine katkı sağlamanın,  gerekse de özel sektöre öncülük etmenin gururunu yaşadıklarını belirterek,  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) başta Çin Merkez Bankası'yla  gerçekleştirdiği para takası anlaşmasının ve reel sektöre yön veren katkılarının,  bu adımları daha kararlı olarak atmalarına olanak sağladığını ifade etti.
 
Döviz kurlarında meydana gelen değişmelerin yarattığı belirsizlikler  karşısında, kur riskinin çeşitlendirilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan  Aksu, şunları kaydetti:
 
"Bizler yerel para birimi cinsinden ticaretin gerçekleştirilmesine  önem veriyoruz. Bu tip girişimlerin tüm özel sektör genelinde kabul görmesi ve  bizlerden sonra da uygulamaya geçilebilmesi durumunda ekonomimizin en büyük  yapısal problemlerinden biri olan dolarizasyonun da kalıcı olarak aşılacağı  kanaatini taşıyoruz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.