Numan Kurtulmuş'tan Kıdem tazminatı açıklaması

Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş Kıdem tazminatıyla ilgili açıklama yaptı. Kurtulmuş, "Bakan Müezzinoğlu kıdem tazminatını anlattı. Daha olgunlaşma aşamasında" dedi

banner4
29 Mayıs 2017 Pazartesi 14:27
Numan Kurtulmuş'tan Kıdem tazminatı açıklaması
banner38

Büyük bir bahtiyarlık yaşadığımızı ifade etmek istiyorum.

Beşiktaş'ı tebrik ediyorum. Beşiktaş'a Avrupa macerasında da başarılar dilediğimi ifade etmek istiyorum.

KIDEM TAZMİNATI

Bugün Bakanlar Kurulu'nda 3 konu gündeme geldi. Birisi kıdem tazminatı konusuydu. İşçiye hak kaybı getirmeyecek, sürdürülebilir bir yapının ortaya koyulduğu reform bakanlar kurulu ile paylaşıldı. Mevcut yapıyla bu reformun yapılabileceği ortaya koyuldu. Önümüzdeki günlerde ilgili bakanlarımız konunun daha net şekilde ana çerçeveye oturtulmasını sağlayacaklar. Şu anda olgunlaşma aşamasındadır.

DEPREME KARŞI ALINACAK TEDBİRLER

Depreme karşı alınacak tedbirler, kentsel dönüşüm alanında yapılacak çalışmalar üzerinde durulmuş, ayrıca depreme dayanıklı şehirlerimizin oluşabilmesi için model üzerinde durulmuştur. Özellikle son günlerdeki depremler konusunda bir kez daha görüyoruz ki Türkiye deprem bölgesinde oturmaktadır.

EMEKLİLİK YAŞI

Emeklilik yaşının yukarıya çekilmesinden ziyade şu anda evcut yasal düzenleme devam edecektir. OECD ülkelerinde emeklilik yaşı 72, bizde 52. Dolayısıyla Türkiye'de de yaşın ileriye gitmesi kaçınılmazdır. Kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 yaşına çekilmesini sağlayacak bir tahmin ve planlama yapılıyor. Bu çerçevede mevcut yasal yapı devam edecek.

FASILLARIN AÇILMASI ÖNEMLİ

Amaç tam üyelik çerçevesinde ilişkileri gerçekleştirmek.

 AB ile Türkiye ilişkileri arasında ciddi sıkıntıların olduğunu hep beraber yaşadık. Türkiye'nin esas amacı, tam üyelik müzakereleri çerçevesinde AB ilişkilerini geliştirmektir. Bu konular konuşulabilir ama esas mesele fasılların açılmasıdır. Bu konuda Türkiye çifte standartı asla kabul etmez. Burada bir takvim ortaya çıkmış görünüyor ama bu karşılıklı olarak Türkiye'nin AB ile ilişkilerde hangi konular önceliklik olarak ele alınacak bunların çalışmasını Türk tarafı yapacaktır. İlişkilerin ana rotasını fasılların açılması alacaktır. Fasılların açılması Türkiye bakımından hayatı önem taşıyor.

OHAL KOMİSYONU

Komisyon son şeklini aldı. Takvimini belirleyecek. Çok fazla başvuru oldu bunları tek tek inceleyerek kararlar verilecek. Komisyon her başvuru için münferit kararlar verecek.

BAKANLARIN 6 AYLIK YOL HARİTASI

Cumhurbaşkanımız ilk kez partili cumhurbaşkanı olarak başkanlık edecektir. Cumhurbaşkanımızın siyasal etkinliği dahada artacaktır. Bakanlarımız da yeni dönemde çalışmalarına devam edecek.

'ÖTV'SİZ AKARYAKITTA MİKTAR ARTIŞI SAĞLANACAK'

Üçüncü bir konuysa, Maliye Bakanımız tarafından gündeme getirilen, gümrük kapılarında ÖTV’siz akaryakıt çalışmalarıyla ilgili yeni çalışmamızdır. İki alanda genişleme yapılacaktır. Mevcut gümrük kapılarına ilave olarak, yeni gümrük kapılarında da TIR’ların, mal sevkiyatında bulunan araçlarımızın ÖTV’siz akaryakıt temin etmesi sağlanacaktır. Miktarda artış sağlanacaktır.

Son Güncelleme: 29.05.2017 14:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.