9 milyon kişinin borcu yapılandırılıyor

9 milyon kişinin 73 milyar liralık borçları yapılandırılacak. Vergiyi düzgün ödeyen mükellef Maliye’den uzun borç ertelemesi isteyebilecek.

banner4
05 Mayıs 2017 Cuma 09:13
9 milyon kişinin borcu yapılandırılıyor
banner38

Vergi ve prim borçları için hazırlanarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan yeni yapılandırma tasarısı, vergisini düzenli ödeyen mükellefi de içine alacak şekilde genişletildi. TBMM’ye sunulan kanun teklifine göre hem 9 milyon borçludan 73 milyar liralık kamu alacağı yapılandıracak; hem de vergisini düzgün ödeyen mükellef, sıkışması durumunda Maliye’den daha uzun borç ertelemesi alabilecek, düşük faiz olanağından yararlanabilecek.

TBMM'YE SUNULDU

TBMM’ye sunulan kanun teklifine göre, 2016’da yürürlüğe giren borç yapılandırmasının ardından, 9 milyon borçluyu ilgilendiren, 73 milyar liralık yeni yapılandırma hayata geçmiş olacak. 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından vatandaşların kaybını engellemek için 20 Haziran 2016 tarihini esas alan tasarının devamı niteliğinde olan düzenleme, 31 Mart 2017’ye kadarki kesinleşmiş kamu alacaklarını kapsıyor.

Düzenlemeyle, daha önceki yapılandırma kapsamında başvuru yapamamış borçlulara yeni bir imkân tanınırken, önceki yapılandırmadan yararlanan ve taksit ödemeleri devam eden mükellefler kapsam dışında.

FAİZLER SİLİNECEK

Düzenleme; 31 Mart’a kadarki kesinleşmiş vergi, gümrük vergisi, vergi cezaları, motorlu taşıtlar vergisi, sigorta prim borçları, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, su, atık su, katı atık borcu ve bu alacakları ilişkin her türlü faiz, gecikme faizi ve zammı içine alıyor.

Bu kapsamdaki idari para cezaları da kanun dahilinde olacak. Spor kulüpleri ve OSB’ler de düzenlemeden yararlanabilecek. Vergi, prim, su borçlarına, trafik, askerlik ve nüfus cezalarına da yapılandırma imkânı getiren kanun teklifine göre, faizler silinirken ana para da taksitle alınacak.

YENİ HESAPLAMA

Düzenlemeyle faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi silenerek yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) tutarı ile hesaplama yapılacak. İsteyen 6, 9, 12, 18 taksitten birini tercih edecek ve 2 ayda bir ödeme yapacak. Taksit süresi uzadıkça, katsayı üzerinden belirlenen toplam ödeme tutarı da artacak. Yani az taksitte ödeyen daha kârlı çıkacak. Borçlar ilk taksitte ödenirse, faiz ve gecikme bedeli yerine uygulanan Yİ-ÜFE oranında yüzde 50 indirim yapılacak.

SGK'DA SON TARİH 31 AĞUSTOS

Düzenlemeyle borçlar, kredi kartına taksitle de ödenebilecek. Düzenlemede ilk taksit ve peşin ödeme için son tarih; SGK’da 31 Ağustos, diğer kurumlarda 31 Temmuz olacak.

Mithat Yurdakul/Milliyet

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.