Fırıncılar konuştu: “Ekmeğe zam gelirse vatandaşlar zorlanır, biz her zaman vatandaşın arkasında olduk, maliyetlerin düşmesi gerekiyor.”

Nurullah Cabri - Geçtiğimiz Haziran ayının sonunda Trabzon’da ekmeğe zam gelmişti ve 200 gramlık ekmek 4 lira olmuştu. Bunun ardından artan maliyetlerle birlikte ekmek zammı yine gündeme geldi. Özellikle İstanbul’da ekmeğe yapılan zammın ardından tüm Türkiye’de bu konu konuşulmaya başlandı. günebakış ve 61medya olarak bizde bu konuyu Trabzon’daki fırıncılar ile konuştuk. Fırıncılar artan maliyetlerden dolayı maliyetlerin karşılanmadığını belirtirken, ekmeğe zam yapılması yerine maliyetlerin azaltılması istediklerini vurguladılar. Zam yapılırsa vatandaşların da mağdur olacakları söylediler. Fakat ekmek fiyatlarında artış yapılmasının da gündemde olduğunu ifade ederek 200 gram ekmek 5 lira olabilir dediler.

Tuncay Yalçıntaş

“ZAM YAPILMASI YERİNE MALİYETLER DÜŞMELİ”

Uzun yıllardır Fatih Mahallesi’nde fırıncılık yapan Tuncay Yalçıntaş, ekmeğin maliyetini karşılayabilmesi için 7.5 lira olduğunu ifade etti. Ancak bu durumun vatandaşlarını zorlayacağını, zam yerine maliyetlerin düşmesi gerektiğini vurguladı. Yalçıntaş’ın ifadeleri şu şekilde:

“Geçen yıllara göre kıyasladığımızda şu an biraz daha ılımlı gidiyor. Ancak un fiyatları hala çok yüksek. Maddi olarak bizi zorluyor.  Fakat fiyat artarsa bu seferde halk zorlanacak. Bu işte bir oran olması gerekiyor. Biz de onun beklentisi içerisindeyiz. Şu an unun çuvalı 400 lira, 200 gr ekmek ise 4 lira ancak artan maliyetler zorluyor. 5 lira olursa da halk zorlanacak. Biz un fiyatının düşmesini istiyoruz, beklentimiz o yönde. Bunun yanında artan kabuk fiyatları bizleri sıkıntıya sokuyor. Ben fırında kabuk ve odun yakıyorum. Bunlarda da ciddi bir artış oldu. Bu da maliyetin artmasını etkiledi. Bu maliyetlere göre hesaplarsak, tekli ekmeğin 7.5 lira, ikili ekmeğin ise 15 lira olması gerekiyor. Ama bu da halkı çok zorlar. Bundan dolayı maliyetlerin aşağı çekilmesi daha mantıklı olacaktır.

Şener Kerimkar

“200 GRAM EKMEK 5 LİRA OLABİLİR”

Gündemde olan zam ise 200 gr ekmeğin 5 lira olması. Böyle bir düşünce var, olur mu, olmaz mı bilmiyorum.  Biz mahalle fırınıyız, çok zam yapma taraftarı değiliz. 25 yıldır bu fırındayız, halkımızı da düşünüyoruz. Bizim temennimiz iyileştirmeler olması ve maliyetlerin azalmasıdır. Biz bunu isteriz.”

“FİYAT ARTIŞI RANTA DÖNÜŞTÜ”

1990 yılında bu yana fırıncılık yapan Erkan Fındıkçı, artan maliyetlerin rant haline dönüştüğü ifade etti. Fakat devletin un konusuna el atmasıyla bir nebze de olsa rahatladıklarını ancak maliyetlerin düşmesi gerektiğini belirtti. Fındıkçı’nın açıklamaları şu şekilde:

“Genel anlamda bir sıkıntı var.  Hiçbir şeyin fiyatı yerinde durmuyor. Bu bir rant haline geldi. 8 liraya aldığımı poşet şu an 40 lira oldu. Bundan dolayı maliyetler yukarı çıkıyor. Ama devletten Allah razı olsun un fiyatlarına el attı ve oradaki artış durdu. O bizim avantajımız oldu. Biz bu süreci atlatmaya çalışıyoruz. Esnaf para kazanmıyor ama vatandaşı da düşünmemiz lazım. Bundan dolayı ben zam istemiyorum. Allah’ın izniyle bunu da atlatacağız. Bir belirsizlik var, bu ortadan kalkarsa bir sıkıntı olmaz.

“FINDIK PARA ETMİYOR, KABUĞU EDİYOR”

Pandemiden önce bir ton kabuk 800 liraydı, şu an ise 4500 lira olmuş durumda. Çok fahiş bir fiyat var. Şu an fındık para etmiyor ama kabuğu ediyor. Bu noktada sıkıntılarımız var.Tekli ekmek şu an 4 lira. Maliyetin karşılayacak bir hesap yaparsak, fiyat 6-7 lirayı bulur. Bu da vatandaş için sıkıntı olur. Biz de satış konusunda sıkıntı yaşarız. Kısacası bu durum herkes için olumsuz olur.

Havva Kaya

“TRABZONLU FIRINCILAR VATANDAŞIN ARKASINDA DURUYOR”

Biz Trabzon Fırıncılar Odası olarak sabrediyoruz. En son zam kararını  biz aldık. Türkiye genelinde herkes aldı, en son biz aldık. Trabzonlu fırıncılar olarak Trabzonlu vatandaşlarımızın arkasında duruyoruz. Zam da istemiyoruz, biz fiyatların aşağı inmesini istiyoruz. Böylece insanlarda rahat hareket ederler. Başka bir amacımız yok, her zaman bunu temin edeceğiz. Biz zammı en sona bırakacağız. Herkesi düşünmemiz lazım. Ekmek temel gıda, insanların her gün gelip aldığı bir şey. Gerçekten zam olunca biz de insanlara cevap veremiyoruz.  Belli bir süre sonra insanlarda bizi anlıyor. “Her şeye zam geldi, sizin de yapmanız gerekiyor” normaldir diyecek duruma geliyorlar. Devletimizden istediğimiz fiyatların aşağı yönlü hareket etmesini sağlamasıdır. Böyle olunca insanlar zam yapmaya meyil edemezler. Biz esnaf olarak vatandaşın arkasındayız, dürüst olarak bekleyip, devam edeceğiz.  İnsanların da düzgün olması lazım. Bir şeylerin peşine koşmamalılar. Herkes birbirini düşünmeli ama bu dönemde böyle sıkıntılar yaşıyoruz. Her gün bir şeye zam gelmez. Eskiden böyle değildi. 90’lı yıllarda una 3-4 senede 25 kuruş zam gelirdi ama şimdi öyle değil. Ama devletimize teşekkür ediyorum. Eğer devletimiz bu işe el atmasaydı, şu an fırın diye bir şey kalmazdı.  Ayakta durmamızın sebebi devlettir. TMO’daki buğdayın fabrikalara verilmesiyle biz ayakta durduk. “

Trabzon'dan Koronavirüs uyarısı! Hala içimizde Trabzon'dan Koronavirüs uyarısı! Hala içimizde

Erkan Fındıkçı

“ODUN FİYATLARI ARTTI”

Kuran Kursu Mahallesi’nde fırın ve pide salonu işleten Şener Kerimkar ise bütçeye uygun satış yapmaya çalıştıklarını ancak ekmeğin maliyetini kurtarmadığını belirterek, “Maliyetlerimiz çok yüksek, mahallemizin imkanları da kısıtlı. Bunlara rağmen müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz. Bütçeye uygun satış yapmaya çalışıyoruz. Bugün domatesin ve biberin kilogram fiyatı çok yüksek. Un ve odun fiyatları da çok arttı. Geçen sene 50 kuruşa aldığımız odun, 2.5 lira olmuş durumda. Ekmek konusu değinecek olursak, ekmek maliyetini kurtarmıyor diyebiliriz. Un fiyatlarından dolayı böyle oluyor. Bugünün şartlarında, tekli ekmek 5 lira olursa belki kurtarabilir. “ şeklinde konuştu.

“ŞUBELER KAPANABİLİR”

Fırında çalışan Havva Kaya, özellikle un konusunda sıkıntı yaşadıklarını ifade ederek, “Şu an satışlarımız maliyetleri karşılamıyor. Ama hizmet vermeye mecburuz, bu yüzden devam ediyoruz. Zam gelmesini bizim gibi herkes bekliyor. Şu an İstanbul’da zam yapıldı. Buraya da yakında yapılır diye tahmin ediyorum. Çiftli Uzun Trabzon Ekmeği 10-12 lira olursa ancak kurtarır. Özellikle un konusunda sıkıntı yaşanıyor. Ekonomin düzelmesi gerekiyor yoksa bu gidişle şubeler kapanır. Zor yetiştiriyoruz. Bir an önce düzelmesini istiyoruz. Biz de zordayız, vatandaş da zorda.” dedi.