Saat 22.45 sıralarında Akçaabat istikametinden Trabzon istikametine gelmekte olan 61 ABU 585 plakalı araç aynı güzergâhta K4 alkol ve asayiş uygulaması yapan polis memurlarından 3 kız çocuğu babası Yusuf Ceylan’a bilerek çarpıp kaçmaya kalkıştı. 39 yaşındaki Ceylan’ın dur ihtarına uymayan ve daha sonra 0.84 promil alkollü ve ehliyetsiz olduğu tespit edilen K.E. Tiryaki (16) Ceylan’ı biçerek kaçtı. Ağır yaralanan ve bilinci kapalı olarak Haçkalı Baba Devlet Hastanesine kaldırılan Ceylan daha sonra KTÜ Farabi Hastanesine nakliye edildi. Ceylan tüm müdahalelere rağmen sabah 4.00 sıralarında şehit düştü.

Trabzon dün sabah görevi başında şehit düşen polisin acısıyla uyandı. Polis memuru Ceylan’ı ezip kaçan K.E.Tiryaki ile yanında yolcu olarak bulunan M. Aslan (16) isimli şahıslar bindikleri aracı Söğütlü’de ter edip kaçmaya çalıştı. Polisin sıkı takibi sonucu her iki zanlı yakalanarak gözaltına alındı. K.E.Tiryaki 0.84 pormil alkollü ve ehliyetsiz çıkarken yanındaki M. Aslan 0.03 promil alkollü çıktı.

Öte yandan biri 1,5 yaşında ve en büyüğü 12 yaşında 3 kız çocuğu babası olan polis memuru Yusuf Ceylan dün düzenlenen törenin ardından ailesinin yaşadığı Samsun’a gönderildi. Zanlı K.E.Tiryaki’nin daha önce çeşitli suçlardan hüküm giydiği ve hapse girip çıktığı öğrenildi.

Öte yandan günebakış gazetesinin kazayla ilgili görüşlerine başvurduğu Trabzon’un başarılı ceza avukatlarından Ahmet Yasin Sözen, kazayla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Sözen, “Araç kullanımında yaşanan kazaların her ne kadar taksirli suçlar niteliğinde değerlendirilse de söz konusu olayda kişinin ehliyetsiz ve alkollü oluşu ve üstelik polisin dur ihtarına uymaması nedeniyle burada olası kastın varlığı düşünülmelidir. Failin maktulün öleceğini öngörmesine rağmen bu fiili işlediğinden, olası kasıtla ve kasten öldürme suçundan cezalandırılması gerektiği kanaatindeyim. Ayrıca polisin dur emrine uymamaktan dolayı ve polise mukavemet suçundan da yargılanması gerektiği kanaatindeyim.” dedi.