Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim -Sen Trabzon Şubesi, Meydan Park Atatürk Anıtı önünde eğitim çalışanlarının ekonomik sıkıntıları ve özlük haklarına ilişkin bir basın açıklaması yaparak, tüm kamu çalışanlarına ve emeklilerine en az bin TL seyyanen zam yapılmasını istedi. Türk Eğitim -Sen Trabzon Şubesi adına açıklama yapan Başkan Coşkun Dilber, gerekli taleplerinin karşılanmadığı takdirde ise önümüzdeki haftalarda meydanlarda olacaklarını kaydetti.

“EKONOMİK İYİLEŞTİRME SAĞLANMALI”

Başkan Dilber, eğitim çalışanlarının ciddi ekonomik sıkıntılar içerisinde olduğunu ifade ederek, “Eğitimi Milli Eğitimden üniversitemize kadar bir bütün, bu alanda çalışanları da hizmetlisi, memuru, öğretmeni, idari personeli, öğretim görevlisinden akademik personele kadar bir bütün olarak görmekte ve her kesimin problemini önemsemekteyiz. Bir vücudun azaları şeklinde olan bu yapının herhangi birisindeki bir rahatsızlık tüm alanı etkileyecektir. Bu nedenle yardımcı personelden memuruna, şefinden her kesimine hakkaniyet ölçüsünde ekonomik iyileştirme sağlanmalıdır” dedi.

“ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU BİR AN ÖNCE ÇIKARILMALI”

2018 yılında duyurulmasına rağmen halen daha Öğretmenlik Meslek Kanunu için bir adım atılmadığını da hatırlatan Dilber, “Söz verildiği halde 3 yılı aşkındır Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili samut bir adım atılmamış olması kabul edilemez bir durumdur. Bu durum, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır. Bundan dolayı bu konuda daha fazla gecikme yaşatılmamalı ve 2022 bütçe görüşmelerinin tamamlanmasıyla birlikte meslek kanunu TBMM gündemine getirilmeli ve derhal yasalaşmalıdır.” şeklinde konuştu.

“EN AZ BİN TL SEYYANEN ZAM YAPILMALI”

Dilber açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “2021 Ekim ayı itibariyle son bir yılda 4 kişilik bir ailenin zorunlu harcamaları 1.747,29 TL artmıştır. Türkiye İstatistik Kurumundan alınan Ekim 2021 fiyatlarına göre tek kişinin yoksulluk sınırı 4.514,13 TL, 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 9. 373,14 TL olarak belirlenmiştir. Enflasyon Aralık ayında açıklanan oranı %21.31 çıkmış, alım gücü iyice düşmüştür. Hal böyle iken kamu çalışanları ve emeklileri için hayat standartlarını yükseltmek değil, mevcudu korumak için acil ek yapılmalıdır. Kamu çalışanlarına ve emeklilerine yattığını söylediğiniz yüzde 30-35 zam söylentileri asılsızdır, gerçek dışıdır. Dolayısıyla alım gücünün giderek düştüğü, enflasyon rakamlarının ortada olduğu bu dönemde tüm kamu çalışanlarına ve emeklilerine son bir yıldaki kayıpların telafisi için en az bin TL seyyanen zam yapılmalı, yüzde 3 refah payı maaşlarına eklenmelidir.”

Tüm kamu çalışanlarını Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen’de buluşmaya davet eden Başkan Dilber, taleplerinin gerçekleşmediği takdirde önümüzdeki haftalarda alanlarda olacaklarını kaydetti.

HABER:Nesrin BAYRAM