TRÜ’nün yol haritası belirlendi

24 Haziran 2021 Perşembe 08:23
TRÜ’nün yol haritası belirlendi

TRABZON Üniversitesi’nin yol haritası Ankara’da masaya yatırıldı. Ankara’da toplanan AK Parti heyeti üniversiteye Akyazı’daki hazine arazisi için ön tahsis işlemleri başlatırken, Çolaklı Mahallesi’ndeki arazi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına müracaatta bulunulduğu açıklandı. Milletvekili Salih Cora, “Üniversitemizin kökü Akçaabat’ta, dalları her yerde koca bir çınar olması için yapacağımız çalışmaları, izleyeceğimiz yol haritasını belirledik. Güzel, hayırlı ve verimli bir toplantı oldu” dedi. Öte yandan yıllardır atıl biçimde duran ve dağlık bir arazi olan Akyazı’nın TRÜ’ye tahsisi mutlu sonla bitse bile araziye yatırımın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecek.   

Trabzon Üniversitesi’nin yol haritası Ankara’da masaya yatırıldı. Ankara’da toplanan AK Partili heyet üniversite için Akyazı’daki hazine arazi için ön tahsis işlemleri başlatırken, Çolaklı Mahallesi’ndeki arazi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına müracaatta bulunulduğu açıklandı. Cora, “Üniversitemizin kökü Akçaabat’ta, dalları her yerde koca bir çınar olması için yapacağımız çalışmaları, izleyeceğimiz yol haritasını belirledik. Güzel, hayırlı ve verimli bir toplantı oldu” dedi.

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Bahar Ayvazoğlu, Adnan Günnar, Muhammet Balta, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Hüseyin Altıntepe, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu ve diğer ilgililer Ankara’da değerlendirme ve istişare toplantısı gerçekleştirdiler.

TRÜ’NÜN DALLARI ÇINAR OLACAK

Milletvekili Salih Cora, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Trabzon Üniversitesi Trabzon’da kurulan ikinci devlet üniversitemizdir. Marka değeri olmasını arzu etiğimiz eğitim kuruluşudur. Geciktiğimiz ama doğru bir istişare ve değerlendirme toplantısı yaptık. Belediye başkanımız, ilçe başkanımız, milletvekili arkadaşlarımızın görüşleriyle beraber düşüncelerimizi paylaştık. Verimli bir toplantı oldu. Akçaabat’ta dalları her yerde koca bir çınar olması için çalışmalarımız devam ettiğini, hem fakülte sayımızı artırılması, bunları yapabilmek için altyapı hizmetlerine değinilmesi gerektiğini görüştük. Üniversitenin şimdiden arazi planlamasını yapması gerektiğini istişare ettik. Çolaklı Mahallesindeki hazine arazisinin üniversiteye tahsisi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yazı yazıldı. Akyazı’daki arazi için de ön tahsis işlemi gerçekleşti. Üniversitemiz için güzel hareketlerdir.

Üniversitenin merkezini ne vekiller, ne ilçe başkanı, ne belediye başkanları değiştirme yetkisine sahip değildir. Üniversitenin merkezi kanunla belirlenmiştir. Bölgenin en güçlü üniversitelerinden birisi olabilmesi için hangi fakülteyi talep ediyorsa bölgesel gerçekler göz önünde bulundurularak üniversitenin ihtiyacına göre değerlendirmelerde bulunulacaktır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.