Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü (STİGM) 2021 yılında Türkiye’de kaç tane eğitim ve araştırma derneği bulunduğunu açıkladı. STİGM verilerine göre Türkiye’de 6bin 152 tane eğitim ve araştırma derneği bulunduğu ortaya koyulurken Doğu Karadeniz Bölgesinde en fazla derneğin olduğu il 107 dernekle Trabzon oldu.

TRABZON BÖLGENİN BİRİNCİSİ

STİGM tarafından verile bilgilere göre Doğu Karadeniz Bölgesinde en fazla eğitim ve araştırma derneğinin bulunduğu il Trabzon oldu. Trabzon’da eğitim ve araştırma alnında faaliyet gösteren derneklerin sayısı 2021 yılında 107 oldu. Trabzon’u ikinci sırada takip eden il Rize oldu. Rize’de 74 eğitim ve araştırma alanında faaliyet yürüten dernek olduğu ortaya koyuldu. Giresun’da ise eğitim ve araştırma alanında faaliyet gösteren dernek sayısı 53 oldu. Artvin’de faaliyet gösteren eğitim ve araştırma derneği sayısı 36 olarak kayıtlara geçti. Gümüşhane’de ise 21 tane eğitim ve araştırma derneği olduğu ortaya koyulurken Bayburt’ta 8 tane eğitim ve araştırma derneğinin faaliyet gösterdiği ortaya koyuldu.

TÜRKİYE’DE İLK ÜÇ İSTANBUL, ANKARA VE KONYA

Türkiye genelinde en fazla eğitim ve araştırma derneğinin olduğu ilk üç il İstanbul, Ankara ve Konya oldu.  Birinci sırada yer alan İstanbul’da 698 eğitim ve araştırma derneği bulunurken Ankara’da 413, Konya’da ise 325 eğitim ve araştırma derneği faaliyet yürüttüğü verilerle ortaya koyuldu.

Fatoş YETİMHELLAÇ