Torul'un bazı köylerini perişan eden taş ocağı için muhtarlar isyanda !

Gümüşhane’nin Torul ilçesi Gülaçar köyünde yapılan taş ocağına tepki sürüyor.

Gülaçar köyü Muhtarı Murat Aydın, bölgede 10 köy ile birçok tarım arazisinin taş ocağından etkilendiğini belirterek, köy halkının taş ocağına tepkili olduğunu kaydetti.  Muhtar Aydın, “Bizim tek isteğimiz bu taş ocağı burada olmaz. Bu yol gezim yolu. Turizm yoluna paralel taş ocağı olmaz” dedi.

“GÜRÜLTÜ, SES PATLATMA, TOZ OLAYI GÜNLÜK HAYATIMIZI ÇEKİLMEZ BİR HALE GETİRDİ”

Taş ocağı faaliyete geçtiğinde halka sorulmadığını iddia eden Muhtar Aydın, “Buradaki sıkıntımız 2014’te bize gelen bir yazıda minik ölçekli maden olarak halka sorulmadan faaliyete geçirilmesi için burada yaşayan halkı hiçe sayarak karar alındı. Bizde olup bitene bir anlam veremeden buna karşı bir yanıt veremedik. Devlete burada yaşayan bir halkın olmadığı mevzusunda yalan söylediler. Buraya ilk etapta küçük taş ocağına benzer bir biçimde başladılar. Sonrasında faaliyetleri artarak gittikçe büyüdü. Bununla beraber sorunlarımız da çoğalmaya başladı. Gürültü, ses patlatma, toz olayı günlük hayatımızı çekilmez bir hale getirdi. Aşırı toz olayı neticesinde burada bulunan seralarımız olumsuz biçimde etkilendi” ifadelerini kullandı. 

“YAKLAŞIK 10 KÖYÜN İÇME SUYU, SEBZESİ VE MEYVE AĞAÇLARI BİTME NOKTASINA GELDİ”

Taş ocağının tarımı olumsuz yönde etkilediği ve köy halkının zor durumda kaldığını belirten Muhtar Aydın, “Burada yaklaşık 10 köyün içme suyu, sebzesi, meyve ağaçları bitme noktasına geldi. Bu konuda bölge halkı olarak muzdarip bir durumdayız. 19 Mayıs Üniversitesi Arıcılık Bölümü'nün gerçekleştirmiş olduğu ve patentini aldığımız bölgemize özel Gülaçar balı aşırı toz vakasına bağlı olarak çiçeklerin yok olmasıyla bal üretimi bitme noktasına geldi. Bu bölgede arıcılıkla uğraşan vatandaşlarımızın arıları da çiçek ve bal olmayınca söndü. Bunu bilimsel olarak devletimiz incelesin. Eğer biz suçluysak veya yanlış bir anlatım veriyorsak o zaman ziraat dairelerini etken hale getirsinler ve bizi kapatsınlar. Ama hepimiz haklıysak o vakit tarım dairelerini kapatsınlar” dedi.

Karadeniz'de 6'lı masa bir araya geldi! Gündem çay Karadeniz'de 6'lı masa bir araya geldi! Gündem çay

“İÇME SULARI TEHDİT ALTINDA”

İçme sularının tehdit altında olduğunu belirten Muhtar Aydın, “Gümüşhane Valiliği her yıl devamlı olarak arı kovanı, meyve fidanı dağıtıp sera kredisi veriyor. Seralarımızın üstünde biriken tozları günlük olarak yıkamamız mı gerekiyor acaba. Hemen yanı başımızda bulunan İnkılap köyü, Işık köyü ve Kocadal köylerinin içme suları da tehdit altında. Bizim tek isteğimiz bu taş ocağı burada olmaz. Bu yol gezim yolu. Turizm yoluna paralel taş ocağı olmaz. Bunu bizzat bir önceki Valimiz Sayın Okay Memiş söyledi. Bizler bu bölgede yaşayan vatandaşlar olarak Cumhurbaşkanımız, Tarım Orman Bakanımız ve Turizm Bakanımıza sesleniyoruz. Lütfen sesimize artık kulak verin. Önümüzde yaklaşan seçimler var. Kimsenin vatandaşı küstürmesine gerek yok. Biz yurttaş olarak çareyi devletimizden arıyoruz. Başka yerde ararsak o zaman devlet devlet olmaktan çıkar” diye konuştu.