Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, KTÜ Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde Ombudsmanlık ve Türkiye’nin 2023 hedefleri programı gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasını yapan KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, “Ombudsmanlık kamu ile çalışanı arasında uyuşmazlıklarda önemli işlev görüyor. Şeref Malkoç 2016’da göreve başladı. Daha önce böyle bir kurum yoktu. Ülkemizin demokratikleşmeye, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konusunda çok önemli bir kurum. Mağdur olan kişiler mahkemeye gitmeden önce kuruma başvuruyorlar.” diye konuştu.

Dünyada ilk 10 ülke arasında olacağız (4)

Daha sonra söz alan Şeref Malkoç, Anadolu’da ilk kurulan üniversitenin KTÜ olduğunu belirterek öğrencilerin çok şanslı olduğunu söyledi. Malkoç, Trabzon’un müstesna şehir olduğunu hareketli ve canlı bir şehir olduğunu insanların da gayretli olduğunu kaydetti. Malkoç, ombudsmanlığın insanların sorunlarını konuşarak çözen bir mekanizma olduğu açıkladı.

1 MİLYON KİŞİ AÇIK KAPIYA BAŞVURURKEN 90 BİN KİŞİ KDK’YA BAŞVURDU

Malkoç, “20 yıl önce Türkiye’de vatandaşın derdini dinleyen 15 kurum bulunuyordu. Bizim kuruma 90 bin başvuru yapıldı. 275 personelimiz var. Bize göre büyük başvuru. İçişleri Bakanlığının koordinesinde valiliklerde açık kapılar var. 2021 yılında 1 milyon kişi başvuru alınmış. Otobüse bineceksiniz zamanında gelmedi. Bunu bize şikâyet edebilirsiniz. Her hangi bir kamu kurumunda işiniz görülmedi bize başvurabilirsiniz. Adaletin olmadığı toplumlar kısa süre sonra çöker.

Dünyada ilk 10 ülke arasında olacağız (3)

TÜRKİYE SENEYE BUGÜN SIKINTIYI AŞACAK

Türkiye çok iyi bir noktaya geldi. Dolar 17,50, Euro da aynı şekilde. Evet, bunları yaşıyoruz. Olmamasını temenni ederdik. Ama göreceksiniz hepsi aşılacaktır. Gelecek sene bu zaman bunları konuşmuyor olacağız. Daha güzel şeyler konuşacağız. Türkiye bugünkü sıkıntıyı aşmış olacak.

TERÖRÜN KÖKÜ KAZINACAK

Geçmişte yaşadığımız en büyük sıkıntı neydi. TV’leri açıyorduk ‘3 polisimiz şehit oldu. Karakol basıldı 10 askerimiz şehit oldu.’ yakın zamanda İstanbul’un göbeğinde Beşiktaş maçından sonra 34 polisimiz şehit olmuştu. Canımız yanmıyor muydu? Allah’a şükür bugün Türkiye’nin şehirlerinde dağlarında 5-6 binlerde olan PKK sayısı 150’lilere düşecek. İnşallah terörün kökü kazınacak.

Dünyada ilk 10 ülke arasında olacağız (2)

HEDEF 100. YILDA DÜNYADA İLK 10 ÜLKE ARASINA GİRMEK

2 yıl sonra Cumhuriyetimizin 100. Yıl dönümünü kutlayacağız. Burada bir hedefimiz var. Dünyadaki ilk 10 ülke arasına girmek. İnanmazsanız giremeyiz, inanırsanız gireriz.

AFRİKA ZİRVESİNİ TÜRKİYE’DEN BAŞKASI YAPAMAZ

Geçenlerde İstanbul’da 3. Afrika Zirvesi gerçekleştirildi. Afrika’da 54 ülke var. 38’inin devlet başkanı İstanbul’a geldi. Cumhurbaşkanlığımızın başkanlığında Afrika Zirvesini yaptılar. Bunu Türkiye’den başka Amerika, Fransa, Rusya, Çin de yapamaz. Bunu Türkiye yaptı. Afrika’nın 1,5 milyar nüfusu var. Afrika ile işbirliği yapan ülke 21. Yüzyılın en iyi ülkesi, en süper ülkesi olacak. Türkiye’ye nasip olacak.

SAVUNMA SANAYİNDE İLK 5’E GİRDİ

Savunma sanayisinde Türkiye bazı alanlarda ilk 5’e girdi. Bütün ülkeler o alanlarda savunma sanayi aracı almak için sıraya girdi. Bunları yapanlar KTÜ’den mezun olanlar, ODTÜ’den mezun olanlar. Sizin arkadaşlarınız yaptı siz daha iyisini yapacaksınız.” dedi.

Dünyada ilk 10 ülke arasında olacağız (5)

SİYASİ TARTIŞMALAR RAHATSIZ ETMESİN

Malkoç, siyasi tartışmalardan da rahatsız olunmaması gerektiğine dikkat çekti. Farklı inançların, siyasi düşüncelerin olmasının bir ülkenin zenginliği olduğunu ifade etti. Önemli olan milli meselelerde bir araya gelmek olduğunu vurguladı. Malkoç “Azerbaycan meselesinde bir araya geldik mi? Kıbrıs meselesinde bir araya geldik mi? Türkiye’nin birliği ve bütünlüğü meselesinde bir araya geldik mi?” diye sordu.

Rabia MOLLAOĞLU