Batı'nın tarih sevgisi kendi eserlerine...

İspanya'nın Sevilla kentinde ünlü tapas barının altında, Muvahhidler döneminden kalma, göz kamaştırıcı geometrik motifler ve sekiz köşeli yıldız şeklindeki çatı pencereleriyle dolu, muhteşem bir şekilde dekore edilmiş hamam keşfedildi

20 Şubat 2021 Cumartesi 11:58
Batı'nın tarih sevgisi kendi eserlerine...

İspanya'nın Sevilla kentinde ünlü tapas barının altında, Muvahhidler döneminden kalma, göz kamaştırıcı geometrik motifler ve sekiz köşeli yıldız şeklindeki çatı pencereleriyle dolu, muhteşem bir şekilde dekore edilmiş hamam keşfedildi

ÖNEMLİ KONULAR

CNN International'ın seyahat bölümü 'Neredeyse hiç turistin gitmediği 20 güzel Avrupa şehri' listesini yayınladı. Listeye Türkiye'den de ilginç bir şehir girdi. Ankara, CNN'nin hazırladığı listeye göre hiç turistin gitmediği ancak bir durak yeri olarak tercih edilen şehir olarak dikkat çekiyor.Havası, suyu, sıra dağları, kışın beyaz yazın ise yemyeşil görüntüsüyle bambaşka bir güzelliği bulunan Erzurum'un gece ışıklandırılan beyaz örtüyle kaplı tarihi yapıları ve spor tesisleri, drone ile gökyüzünden görüntülendi.Endülüs bölgesinin en büyük şehri olan Sevilla'nın merkezinde ünlü tapas barlarından Cerverceria Giralda'nın sahipleri salgın sırasında uzun süredir erteledikleri renovasyonu (yenileme) başlatma kararı aldı.

Uzmanlarla başlatılan çalışmada, geometrik motifleri ve yıldız şeklinde küçük çatı pencereleriyle süslü 12'nci yüzyıldan kalma İslami stilde yapılmış görkemli hamamla karşılaştılar.Yapının bir zamanlar hamam olduğuna dair şehir efsaneleri olmakla birlikte, 1920'lerin başında inşa edilen bar ve üzerindeki otelin neomudejar (İslami etkiler taşıyan Hristiyan yapıları) mimarinin örneği olduğu varsayılıyordu.Renovasyonda çalışan arkeolog Alvaro Jimenez dedikodulardan haberdardı ancak bunların hayal ürünü olduğunu düşünüyordu. Ta ki ekip geçen yaz tavanı kaplayan sıvayı özenle kazıyana kadar...Küçük pencerelerden birini görünce hamam olduğunu anladıklarını belirten Jimenez, kısa sürede 12'nci yüzyıldan kalan bu özel yapının tamamını ortaya çıkardı.Arkeolog, dekoratif süslemeler anlamında hamamın İber Yarımadası'ndaki en geniş korunmuş alana sahip olduğunu belirtti.Daha yapılması gereken ince işçiliği olmakla birlikte hamam-bar restore edilmiş haliyle birkaç hafta içinde yeniden açılacak.

Mekanın sahiplerinden Antonio Castro, Giralda'nın tarihinde yeni bir bölüm açılacağı için heyecanlı: "Burası önceden de çok bilinen bir bardı. Ama artık insanlar buraya gelip aynı zamanda hamam olan bir barda bira veya şaraplarını yudumlayabilecek. 1920'lerdeki mimarının hamama saygı göstererek koruması müthiş bir şey. Ona minnettarız."

MUVAHHİDLER KİMDİR?

Muvahhidler, bugünkü Kuzey Afrika, İspanya ve Batı Sahra topraklarına hakim olan Murabıtlar Devleti'ni yıkarak onun yerine geçen Berberi hanedan ve devletidir. 1146 ila 1248 yılları arasında, bugünkü İspanya topraklarının büyük bölümünün yanı sıra Kuzey Afrika'daki bazı toprakları da denetimleri altında tutmuşlardır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.