Trabzon Kalkınma Mahallesinde işletmesi bulunan Murat Kılınç, yeni yapılan Kalkınma Yolu nedeniyle dükkanlarının kapanmaya mahkum edildiğini söyledi.

Trabzon'un Ortahisar İlçesine bağlı Kalkınma Mahallesinde işletmesi bulunan Murat Kılınç, yeni yapılan Kalkınma Yolu nedeniyle bulundukları sokaklardaki dükkanların kapanmaya mahkum edildiğini söyledi. 109 Nolu Sokaktan geçecek yola yaklaşık iki metre duvar yapıldığını, bir buçuk metre daha duvarın yükseleceğini ve bu nedenle dükkanların giriş çıkışlarının kapandığını söyleyen Kılınç, “Belediye esnafı rezil etti. Buradaki kafe kapattı, ben kargo dükkanımı kapattım, yandaki medikal kapatıyor. Ne yapacağız biz? Sundukları çözüm mahkemeye gitmek. Belediye esnafı rezil etti. Başkan Murat Zorluoğlu ile bir şekilde görüşmek istedim. Ama kendisine ulaşmak asla mümkün değil. Ben vatandaş olarak başkana ulaşamadım. Kendisi vatandaşın başkanı değilse o zaman kimin başkanı?”” dedi.

Büyükşehir esnafı perişan etti (5)

DÜKKAN KAPATMAYA MAHKUM OLDUK

Yapımına başlanan yol tarafına bakan dört işletmenin kapanmaktan başka alternatifi kalmadığını söyleyen Kılınç, “Burada eski yolumuz vardı. Burada yan yana 4 tane iş yeri var. Buradan aşağıya bir yol projesi yaptılar. Yolu aşağıdan yukarıya yapa yapa geldiler. En son 2 metre 25 santimlik duvar koydular önümüze. Aşağıda olan kargo şirketimin yaya ve araç trafiği tamamen kapandı. Atıl oldu. Yaptığım bütün yatırım tamamıyla çöp oldu. İflas ettim. Yan tarafımızda olan medikal dükkanı da aynı durumda. Burada bulunan kafe kapattı. Şuanda ikinci katta bulunan kafem de duvarın bir buçuk metre daha yükselmesiyle kapanacak. Mecburen burayı da kapatacağım” ifadelerini kullandı.

Gözden kaçırmayın

CHP İlçe Başkanı Oyman’dan çok konuşulacak sözler CHP İlçe Başkanı Oyman’dan çok konuşulacak sözler

Büyükşehir esnafı perişan etti (3)

VATANDAŞIN BAŞKANI DEĞİLSE O ZAMAN KİMİN BAŞKANI?

Yaşadığı sorunlar karşısında Büyükşehir Belediyesinde çalmadık kapı bırakmadığını, Başkan Zorluoğlu’na ulaşmak istediğini ancak kendisine ulaşmanın mümkün olmadığını söyleyen Kılınç,Büyükşehir belediyesinde çalmadığım kapı kalmadı. Hepsi bana mahkemeye gidin, siz haksızsınız dediler. Benim ödemelerim var, borçlarım var, artık iş yapamıyorum. Dükkanları kapattım. Ama onların bana verdikleri cevap bundan bana ne oluyor. Onların dediği gibi belediyeyi mahkemeye vereceğim. Belediyeye göre ben hep haksızsam o zaman gelsin yerlerimi kamulaştırsın. Artık buralar bir işimize yaramayacak. Bu sokağın bir tabelası var. Benim resmi olarak işyeri ruhsatım ve dükkanımın kapısına vurulan 22/A  tabelası olmasına rağmen Büyükşehir’in bana verdiği ilginç cevaplar oldu. Yok onu Ortahisar Belediyesi yaptı, bunu bu yaptı. Yaptıkları hataları görmeden suçu başkalarına yüklemenin peşindeler. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile bir şekilde görüşmek istedim. Ama kendisine ulaşmak asla mümkün değil. Ben vatandaş olarak başkana ulaşamadım. Kendisi vatandaşın başkanı değilse o zaman kimin başkanı?” şeklinde konuştu.

Büyükşehir esnafı perişan etti (2)

BELEDİYE ESNAFI REZİL ETTİ

Belediye yetkililerinin kendisine söylediği sözleri anlatan Kılınç,  “Belediye esnafı rezil etti.. Ne yapacağız biz? İmar Müdürlüğüne gittim. Dediler ki siz bu binayı yaparken eskiden üsten kot almışsınız. Ben de diyorum ki bu bina Cumhuriyet ilan olduğunda belki de yapıldı. Siz hangi yoldan, hangi kottan bahsediyorsunuz? Geldiniz buraya elektrik direği döktünüz, asfalt döktünüz. Ama şimdi diyorlar ki orada yol görünmüyor. Madem burada yol yoktu o zaman ne diye buraya 109 Nolu Sokak tabelası koydunuz? Bunu sorduğum zaman onu Ortahisar koymuştur haberim yok benim diyor. Böyle saçma bir durum içindeyiz.  Bana dediler ki bu yolun projesi olacağı zaman belediyede askıya çıkıyor. O zaman itiraz etme hakkın var. Ben inşaatçı mıyım? Ben belediyenin askıya çıktığını, takip edileceğini nereden bilebilirim. Ben burada kafe işletiyorum, kargo işletiyorum. Bu yol yapılmadan veya yapılmaya başladığı zaman tek bir belediye yetkilisi dahi gelip bizle konuşmadı” dedi.

Büyükşehir esnafı perişan etti (1)

MECBUREN KAPANACAĞIZ

Mağduriyetleri dolayısıyla mecburen dükkan kapatmak zorunda kaldıklarını söyleyen Kılınç, “İki işletmemi de kapatacağım mecburen. Ne yapacağımı da bilmiyorum. Satıp gitmekten başka bir çare bırakmıyorlar. Benim ödemelerim, kredilerim var. Mahkemeye versem ne değişecek? Ben artık iş yapamıyorum. Nedense her konuda vatandaş haksız, Büyükşehir ne yapsa haklı. Biz pandemide de büyük zorluklar yaşadık. Bu da onun üstüne denk geldi. Ben Kalkınma Mahallesi olarak o dönemde Trabzon Büyükşehir Belediyesinin bize verdiği bir tane desteği biliyorum. Sadece devletten yardım alabildik. Ama o da yeteri bir miktar değildi” sözlerini kaydetti.

Fatoş YETİMHELLAÇ