Devlet Su İşleri tarafından hazırlanan verilere göre Türkiye’de Hidroelektrik Santrali sayıları açıklandı. Verilen bilgilere göre Türkiye’de en fazla HES’in olduğu il Trabzon oldu. Üçüncü sırada ise yine Doğu Karadeniz’den Giresun yer aldı.

En çok HES Trabzon’da var

Hidroelektrik santralleri, suyun belli bir yükseklikte sahip olduğu potansiyel enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren tesislerdir. Barajlar gibi nehir yataklarına kurulur. HES'ler depolamalı ve akışlı olmak üzere ikiye ayrılır. Akışlı yöntemde su doğal yatağından tünel veya kanallara aktarılarak uygun yüksekliğe taşınır. Karadeniz vadilerinde uygulanan HES'ler daha çok tünel tipidir. Türkiye’de en fazla HES’in olduğu bölge de Doğu Karadeniz’dir. DSİ raporlarına göre Türkiye’de toplamda 683 HES bulunuyor.

24180

DSİ verilerine göre Türkiye’de en fazla HES’in bulunduğu on il şu şekilde sıralandı. Trabzon 55 HES ile birinci sırada yer aldı. Kahramanmaraş 40 HES ile ikinci, Giresun 39 HES ile üçüncü sırada yer aldı. Artvin 31 HES ile dördüncü sırada, Adana 30 HES ile 5. sırada, Erzurum 28 HES ile altıncı sırada, Sivas 26 HES ile yedinci sırada, Antalya 25 HES ile sekizinci sırada,  Mersin 22 HES ile dokuzuncu sırada, Tokat 17 HES ile onuncu sırada yer aldı. Rize ise 16 HES ile 11. Sırada yer aldı. Gümüşhane’deki HES sayısı ise 10 oldu.

Dünya ikincisi ve üçüncüsü Trabzon'dan! Dünya ikincisi ve üçüncüsü Trabzon'dan!

Fatoş YETİMHELLAÇ