Demokrat Partisi Genel Başkanı Gültekin Uysal Trabzon’a gelerek il başkanlığında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Gümüşhane, Giresun programları öncesi Trabzon’da açıklamalarda bulunan Uysal, iktidara yoksulluk, yolsuzluk ve hukuksuzluk üzerinden sert eleştirilerde bulundu. Tonlantıya İl Başkanı Ali Akar, yöneticileri ve partililer katıldı.

DEVA Partisi Trabzon’a Yağmurda Engel Olamadı DEVA Partisi Trabzon’a Yağmurda Engel Olamadı

WhatsApp Image 2022-08-28 at 13.56.33
YÜKSEK GERİLİM ALTINDA SEÇİM ATMOSFERİ


Uysal, “Türkiye tarihi bir kavşağa doğru ilerliyor. Seçimin sıcak atmosferine Eylül ayıyla beraber gireceğimiz, yüksek gerilim altında can alıcı pek çok meselesi olan memleket gündeminin daha da yükseklere tırmanacağı süreç alacak.  Türkiye’yi büyüklüğüne denk siyasi akıl, programla ve bu büyüklüğü taşıyacak kadroyla taşımak noktasında iddiamız. Türk demokrasinin en zor sınavı diye tabir ettiğimiz önümüzdeki seçimler adeta devleti ele geçireceğiz diye yola çıkanların kamu kaynaklarını, gücünü, kolluğunu, istihbaratını kendi siyasi hedefleri için araç olarak kullanmaktan çekinmeyen anlayışla Türkiye’de önemli eşik olacağına inanıyoruz. Ülkenin maruz kaldığı hukuksuzluklar, yolsuzluklar birileri eşit, birileri daha eşit mantığıyla ülkede yoksulluğun kalıcı hale geldiği Türkiye portresiyle karşı karşıyayız. Gelir adaletsizliğinin eğitim adaletsizliğine dönüştüğü LGS sınavından üniversite sınavına, sınavların seçicilik niteliğini anlamsızlaştıracak bir takım ÖSYM’nin tercihleri var. 

TÜRKİYE’YE DAYATILDI


Son 8 ayda ekonomistik diyerek ortaya koyulan politikalarla yoksulun daha yoksul, orta sınıfın yok edildiği iklimde üniversitelere yerleşmiş kardeşlerimizin nasıl eğitim alacaklarını ıstırap içerisinde izliyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi diyerek sıfır denetim, sınırsız yetki ile model Türkiye’ye dayatıldı. Daha yoksullaştığımız enflasyonun çift hane olduğu, işsizliğin faizlerin iki katına çıktığı Türkiye fotoğrafıyla karşı karşıyayız. Mesele hızlı değil doğru karar almaktır.


KANALİZASYONUN PATLAMASI GİBİ

WhatsApp Image 2022-08-28 at 13.56.33 (2)
Bugün ortalığa saçılan adeta kanalizasyonun patlaması gibi yolsuzlukların, usulsüzlüklerin ortaya döküldüğü noktada bir sanatçının beyanı nedeniyle tutuklama talebiyle mahkemelere sevk eden savcıların, yolsuzluklarla ilgili neyi beklediklerini bizde merak etmekteyiz. ” şeklinde konuştu.


PEKER’İN İDDİALARININ ÜSTÜ KAPANIR SANIYORLAR 


Uysal, Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un Sedat Peker’in iddiaları üzerine suç duyurusunda bulunmasına ilişkin sorulan soruya “Sedat Peker’in uzun süredir kamuoyuna açıkladığı, kendisinin de ‘ben de bu suçlara iştirak ettim’ beyanlarına karşı maalesef ne İçişleri Bakanlığının ne Adalet Bakanlığının ne cumhuriyet savcılarının ve hakimlerin harekete geçmediğini görüyoruz. Bir muhalefet partisine mensup kişiyle ilgili bu tür iddialar olsa, iddiaların nasıl derdest edildiğini anında savcılıklarda karşılık bulduğunu hepimiz biliyoruz. İktidar mensuplarının aleyhinde haber çıktığında yaptıkları yayınlara sulh ceza hakimleri eliyle erişim engeli getirildiğini biliyoruz.


BİRÇOK SİYASİ PARTİDEN SUÇ DUYURUSU


26 Ağustos günü Ordu Milletvekilimiz Enginyurt, Sedat Peker’in iddialarını referans göstererek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Akabinde birçok siyasi partiden de pazartesi itibariyle suç duyurusunda bulunacakları beyanlarını görüyoruz.  Geçmişle kıyas ettiğimizde büyük bütçeye sahip olmamıza rağmen kamu kaynaklarının etkin kullanılmaması, yolsuzlukla heba edilmesi milyonlarsa öksüzün hakkının da heba edilmesi demektir. Bu iddiaları başta içişleri bakanlığı, adalet bakanlığı ciddiye almalı. Soruşturma açmalı. Açmazlarsa Allah’ın izniyle Türkiye seçimi gördükten sonra bu iddialar onlar zannediyor ki üstü kapanır. Bu iddiaların biz de takipçisi olacağız.” dedi.


ORTAK ADAY DEĞERLENDİRMESİ BUGÜN YERSİZ


6’lı masanın ortak adayıyla ilgili Uysal, “Siyasetin bir zamanlaması vardır. Zamanlama gelmeden iktidar istiyor diye ortak aday göstermede sağlam iradesi olan o eşik gelmeden bir açıklama yapmasını kimse beklemesin. Hangi siyasi, toplumsal, ekonomik şartlarda seçimin sıcak atmosferine girileceğini bugün öngöremediğimiz noktada bugün değerlendirme yapmayı yersiz bulurum.” ifadelerini kullandı.


TRABZON’DA İL, İLÇE YÖNETİCİLERİNE BAKIN!


AK Parti’nin ‘suç örgütü’ olduğu yönündeki beyanlarını onaylayan Uysal, “Ortada siyasi bir teşekkül yok. Maalesef yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya örgütlenmiş, kamu kaynaklarını nasıl yağmalarız, Trabzon’da il, ilçe yöneticilerine bakın, Ankara’da siyasi temsilcilerine bakın üstüne gitsek kimlerin hangi işlerle meşgul olduğunu yerel gazete taramalarıyla siz de bulursunuz.” dedi.