Batı Karadeniz’de bir yıl arayla yaşanan sel Doğu Karadeniz’de de endişeye yol açtı

AK Parti 21 yaşını Trabzon’da böyle kutladı AK Parti 21 yaşını Trabzon’da böyle kutladı

Batı Karadeniz'i esir alan kuvvetli yağış birçok ilde sele neden oldu. Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde de şiddetli yağış neticesinde sular altında kalma tehlikesi geçiren evlerde mahsur kalan vatandaşlar helikopterlerle tahliye edildi. Geçtiğimiz yılda sel felaketi yaşanan Bozkurt’ta benzer görüntülerin ortaya çıkması, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde de geçmişte yaşadığı sel afetlerinin tekrar yaşanması noktasında endişelere yol açtı. Taşkın Risk Yönetimi Sayıştay Raporu da tehlikeyi ortaya koydu.

TRABZON’DA 385, RİZE’DE 611 RİSKLİ YAPI…

Sayıştay Raporu’nda illere göre riskli yapı tespitlerine yer verilirken, Trabzon’la birlikte birçok Doğu Karadeniz bölgesindeki riskli yapı sayıları dikkat çekti. Trabzon’da 385 riskli yapı tespit edilirken, bu rakam Giresun’da 356, Rize’de 611, Ordu’da 129 oldu. Sayıştay Raporu’nda, “Riskli yapıların taşkın riski, yüksek bölgeler öncelikli olmak üzere mevzuattaki süreçler işletilmek suretiyle veya kentsel dönüşüm vb. faaliyetler ile taşkın riski azaltılmalıdır.” denildi.

MALZEME DÖKME İHBAR KAYITLARININ EN FAZLA OLDUĞU İLLER

Raporda ayrıca dere yataklarına en fazla hafriyat dökülmesinde dair ihbarın da Trabzon’dan geldiğine ve hafriyatların da afetlerde etkili olduğuna yer verildi.  Araklı’da 18 Haziran 2019 tarihinde meydana gelen ve 10 kişinin ölümüne yol açan taşkın afetine ilişkin Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından hazırlanan Teknik İnceleme Raporunda dere yatağına kontrolsüz şekilde dökülen hafriyat taşkına sebep olan faktörler arasında gösterildi. Benzer şekilde özellikle Karadeniz Bölgesi’nde gerçekleşen taşkın afetlerini tetikleyen sebepler arasında dere yataklarına kontrolsüz hafriyat dökümü de önemli yer tuttu. Sayıştay Raporu’nda hafriyat dökümüne dair veriler de yer aldı. Dere yataklarına hafriyat dökümünün en fazla olduğu iller arasında Karadeniz Bölgesi şehirleri ağırlıkta yer aldı. Malzeme dökme ihbar kayıtlarının en fazla olduğu iller sıralamasında 85 ihbarla Trabzon ilk sırada yer aldı. 42 ihbarla Giresun ikinci, 32 ihbarla Balıkesir üçüncü, 28 ihbarla Rize dördüncü, 27 ihbarla Muğla beşinci sırada yer aldı. Trabzon son 5 yıl içerisinde çevre kanunu kapsamında izinsiz hafriyata kesilen ceza sayısı 27 oldu.

Songül MAZLUM