465 Araç Dönüşümünü Tamamlayabildi

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde dolmuş dönüşüm sürecinin tamamlanması için son 9 günlük zaman dilimine girildi. Dolmuş dönüşümünde sadece 465 dönüşümü tamamlarken, dönüşüm sürecini tamamlayamayan araçlar için ek süre talep edildi. Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta, taleplerini Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na taşıdıklarını söyledi. Toplam 689 dolmuşun bulunduğun Trabzon’da şoför esnafı mağduriyetle karşı karşıya kaldı.

Mücbir Sebeplerden Uzatma İstendi

Pandeminin sürmesi, döviz kurundaki hareketlilik vb. sebeplerden ötürü dolmuş dönüşüm sürecinin uzatılmasını istediklerini kaydeden Usta, “465 araç dönüştü. 50-60 tane arabasını alıp hazırlayanlar var. 100 civarında da fabrikaya sipariş verip bekleyenler var. Dönüşüm sürecini mücbir sebeplerden ötürü uzatabiliriz. Salı günü komisyon toplantısı var. Sürecin uzatılması değerlendirilecek.” dedi. Komisyonda süre uzatımı kararı alınmazsa onlarca şoförün trafiğe çıkamamasından endişe ediliyor.  

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde dolmuş dönüşüm sürecinin tamamlanması için son 9 günlük zaman dilimine girildi. Dolmuş dönüşümünde sadece 465 araç dönüşebilirken, dönüşüm sürecini tamamlayamayan araçlar için ek süre talep edildi. Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta, taleplerini Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na taşıdıklarını söyledi. Dolmuş dönüşümünün uzatılıp uzatılmayacağı yönündeki kararın bugün alınması bekleniyor.  Pandemi sürecinin devam etmesi, döviz kurundaki hareketlilik vb. sebeplerden ötürü dolmuş dönüşüm sürecinin uzatılmasını talep ettiklerini kaydeden Başkan Usta, “Şu anda 465 araç resmi olarak dönüştü. 50-60 tane de piyasada arabasını alıp hazırlayanlar var. 100 civarında da fabrikaya sipariş verip arabalarını bekleyenler var. Dönüşüm sürecini tamamlayamayan çok araç kalmadı. Dönüşüm sürecini mücbir sebeplerden ötürü uzatabiliriz. Salı günü komisyon toplantısı var. Dönüşüm sürecinin uzatılması talebimiz komisyonda değerlendirilecek.” ifadelerini kullandı.

Kredi konusunda müjde bekleniyor

Şoför esnafı için talep ettikleri kredi konusunda gelişme olup olmadığının sorulması üzerine Başkan Usta, “Hazine ve Maliye Bakanı istifa etmişti. Şu an konuyla ilgili yeni Bakan’ın talimat vermesi için bekliyoruz. Konuyu milletvekillerimiz aracılığıyla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a kadar iletmiştik. Haber bekliyoruz.” şeklinde konuştu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile de şoför esnafım için görüştüğünü dile getiren Başkan Usta, “Bakanımızdan da destek istedik. Güzel gelişmeler olması için bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Songül MAZLUM