Dedi: Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun şoför esnafına yönelttiği dayatmayı manşetten duyurmuşsunuz. Neden bu kadar önemsediniz?

Dedim: Söylenenlerin farkında mısınız?.. Bakın bir kez daha kaydedelim. Başkan Murat Zorluoğlu zam talebinde bulunan şoför esnafına diyor ki; “Şoförler Odası’nın yazılı ve sözlü zam talebi oldu. Bu istek UKOME’de duruyor. Ancak gündemimize almıyoruz. Dönüşüm bitmeden zam yok. İlçelerdeki ve Büyükşehir otobüslerindeki zam konularını da dönüşümden sonraki süreçte değerlendireceğiz.”

Bu nasıl bir yaklaşımdır? Dönüşümü zam tehdidi ile gerçekleştirmek… Veya bir projeyi hayata geçirebilmek için eline geçen zam kozunu oynamak!..  AK Partili bir belediye başkanına yakışan bir şey midir? Başkan Zorluoğlu gerçekten AK Parti’nin ilkelerinden habersizdir.
Dedi: Belki Sayın Başkan dolmuş zammına karşı olduğu için böyle söylemiştir!..

Dedim: Zamma karşı olmak, vatandaştan yana olmak demektir. Suya iki yılda yüzde 30 zam yapan bir başkan için ‘Vatandaşı düşünüyordur’ demek zordur. Kaldı ki zamma karşı olduğunu söylemiyor ki. “Dönüşüm gerçekleşsin zammı daha sonra yapalım” diyor. Yani zam kozunu kullanarak dönüşüm yapacağını zannediyor. Bunu seçilmiş bir belediye başkanı şehrin en fazla üyesi olan STK’lardan birine karşı yapıyor. Şoför esnafını sanki eylem yapmaya zorluyor.

Dedi: Burada iktidar gücünün… Ya da muktedirlerin bu gücü ölçüsüz bir biçimde topluma karşı kullandığını söyleyebilir miyiz?

Dedim: Hayır. Bu genellemeyi yapamayız. AK Parti iktidarında milletvekilleri veya belediye başkanları STK’ları böyle tehdit edemez. Bu yaklaşım, siyasetten gelmediği için Murat Zorluoğlu’na has bir yaklaşımdır. Yanlıştır ve hem kendine hem partgisine zarar vermektedir.

Dedi: Şoför esnafı bu yaklaşım karşısında size göre nasıl bir tavır takınır?

Dedim: Organize olurlarsa eylem yapıp demokratik hak arayışına yönelebilirler. Ancak bundan daha önemlisi, şoför esnafının… Tüm esnafın halinden anlamamaktır. Bugün siftah yapamayan esnaf var. Şoförün maaşını ödeyemeyen dolmuş var. Pandemi her tarafı kasıp kavurdu. Hiçbir şey eskisi gibi değil. Banka faizlerinin yüksekliği bir yana… Krediyi alan nasıl geri ödeyecek? Seçilmiş bir belediye başkanı böyle bir dayatmada bulunabilir mi?

Dedi: Şoför esnafı ile konuştunuz mu? Onlar ne diyorlar?

Dedim: Oda Başkanı Ömer Hakan Usta üzgün. Konuşamıyor. Bu süreçte dönüşümün zor olduğunu görüyor. Başkan adaylarından Hüseyin Aydın ise Başkan Zorluoğlu’na sitem gönderiyor. Başkan’ın bazı olaylara kin ve nefretle yaklaştığını iddia ediyor. Bugün bir dolmuşun kazancının asgari ücretin altında olduğunu… Hiçbir dolmuşun bu dönüşümü yapamayacağını ifade ediyor. Başkan Murat Zorluoğlu’nun pandemi sürecine rağmen duyarsızlığını anlamadığını söylüyor ve ekliyor:

“Acaba pandemi Büyükşehir’e uğramadı mı?"

Dedi: Güzel bir soru. Size göre uğramadı mı?

Dedim: Uğrasaydı başkan esnafın halinden anlar, böyle konuşmazdı. Pandemi dolayısıyla işadamı kaybetti. Esnaf kaybetti. Özel sektör çalışanı kaybetti. Ya Belediye Başkanı ve belediye çalışanları…

Maaşlarından 1 kuruş düşmedi. Demek ki pandemiyi hissetmediler. Demek ki pandemi belediyeye gerçekten uğramadı!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.