Dün yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL yükselişine bugün de devam ediyor.

Dolar/TL, yeni güne artışla başladıktan sonra saat 10.40 itibarıyla önceki kapanış seviyesine göre yüzde 1 artışla 17.1760 seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 1 yükselerek 17.6240'a, sterlin/TL ise yüzde 1.2 değer kazanarak 20.5700'den işlem görüyor.

dolar_vurgun

Dolar endeksi, dün 106.8 ile Aralık 2002'den bu yana en yüksek seviyesini test ettikten sonra bugün 106.4'te dengelendi. Dolar endeksinin güçlenmesiyle euro/dolar paritesi dün 1,0235 ile son 20 yılın en düşük seviyesine gerilerken, şu anda 1,0260 seviyesinde, önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,1 altında kaldı.

güncel dolar fiyatı

Analistler, resesyon beklentilerinin daha güçlü bir şekilde ifade edilmesinin risk iştahını baskıladığını ve güvenli liman olarak görülen dolara yönelimi artırdığını, döviz piyasalarındaki dalgalı seyrin bir süre daha devam edebileceğini söyledi.

Kayıt parasına taviz yok! MEB net açıkladı Kayıt parasına taviz yok! MEB net açıkladı

dolar fiyatı güncel

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 14-15 Haziran'da gerçekleştirdiği toplantının tutanaklarının bu akşam yayınlanacağını hatırlatan analistler, yüksek enflasyon ve resesyon endişeleri arasında sıkışıp kalan banka yetkililerinin temmuz ayında atılacak adıma ilişkin ipuçları arayacağını, detayların 75 baz puanlık faiz artışı beklentisini güçlendirebileceğini söyledi.

güncel dolar kuru son dakika

Analistler ayrıca, bugün ABD'de hizmet sektörüne yönelik Euro Bölgesi'nde perakende satışlar ve Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin izleneceğini, teknik açıdan ise 105'in dolar endeksine destek, 106,8'in üzerinde tutulması halinde ise 107,5'in direnç olduğunu belirtti.