Zamlar yağmur gibiydi indirim rüzgarı bile yok!

TÜM SEKTÖRLER İNDİRİMLER BEKLİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ekonomik tedbirler döviz piyasaları üzerinde etkisini sürdürüyor. Tarihi dalgalanma ile 18'e kadar yükselen Dolar/TL kuru sert düşüşle 12 seviyesinin altına kadar geriledi, 20 seviyesini aşan Euro/TL kuru ise 13,50 seviyesine düştü. Ancak ne sanayicinin ne turizmcinin ne de vatandaşın beklediği fiyat indirimleri enerjiye ya da ürünlerin raf fiyatlarına yansıdı. Trabzon Oteller Birliği Başkanı Mustafa Dündar, piyasadaki sorunlardan yakındı.

market indirimi

DÖVİZ DÜŞTÜ AMA SADECE DÖVİZ DÜŞTÜ

Başkan Dündar, “Sektörel olarak maliyet hesabı yapmakta büyük sıkıntı yaşıyoruz. Rekabetçi olmaktan uzaklaşıyoruz. Eğer rekabet yapacaksak girdi maliyetlerinin girdi dövizle birlikte geri gelmesi gerekirdi. Petrole, doğal gaza, elektriğe yapılan zamların da geri gelmesi gerekirdi. Sektör açısından bu son derece sakıncalı bir durum. Tüketiciler için de aynı. Un fiyatı gerilemiyor, pirinç, sıvı yağ, peynir fiyatı gerilemiyor. Döviz düştü ama sadece döviz düştü. Türkiye’de başka hiçbir şey düşmedi.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ekonomik tedbirler döviz piyasaları üzerinde etkisini sürdürüyor. Tarihi dalgalanma ile 18'e kadar yükselen Dolar/TL kuru sert düşüşle 12 seviyesinin altına kadar geriledi, 20 seviyesini aşan Euro/TL kuru ise 13,50 seviyesine düştü. Ancak ne sanayicinin ne turizmcinin ne de vatandaşın beklediği fiyat indirimleri enerji ya da ürünlerin raf fiyatlarına yansıdı.

benzin fiyatları 2

Trabzon Oteller Birliği Başkanı Mustafa Dündar, piyasadaki sıkıntılı durumu günebakış’a anlattı. Başkan Dündar, “Sektörel olarak maliyet hesabı yapmakta büyük sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü ham madde ürünlerimiz ve enerji maliyetimiz hala döviz kurunun en yüksek olduğu seviyelerden devam ediyor. Yani enerji fiyatlarında herhangi bir gerileme olmadı. Ne akaryakıtta, ne enerjide, ne doğal gazda gerilime oldu. Bunlar hala zamlı fiyattan bizim girdilerimizin içinde yer alıyor. Bizim fiyatlandırma yaparken Orta Doğu’ya döviz bazlı fiyatlandırma veriyoruz.  Maliyetlerimizi en üst kurdan yaptığımız zaman şu andaki kurdan verdiğimiz fiyatlar zarar eder kur seviyesine geliyor. Daha doğrusu çok ucuz kalıyor. İşletmeler bu hesabı yapmakta güçlük çekiyorlar.” ifadelerini kullandı.

DÖVİZ DÜŞTÜ AMA SADECE DÖVİZ DÜŞTÜ

Turizm sektörünün karşı karşıya kaldığı sıkıntıya da işaret eden Başkan Dündar, “Rekabetçi olmaktan uzaklaşıyoruz. Neden uzaklaşıyor? Eğer rekabet yapacaksak girdi maliyetlerinin girdi fiyatlarının dövizle birlikte geri gelmesi gerekirdi. Yani petrole yapılan zamların, doğal gaza yapılan zamların, elektriğe yapılan zamların da geri gelmesi gerekirdi. Dövizin gerilemesi ile birlikte geri düşmesi gerekirdi ama geri düşmedi. Bizim maliyetlerimiz hala yüksek. Hala en üst seviyeden maliyetleniyoruz. Fiyat verirken de bugünkü kurlardan fiyat vermek zorunda kalıyoruz.

pazar fiyatları

Sektör açısından bu son derece sakıncalı bir durum. Bu durum tüketiciler için de aynı. Un fiyatı gerilemiyor, pirinç, sıvı yağ, peynir fiyatı gerilemiyor. Evet döviz düştü ama sadece döviz düştü. Türkiye’de başka hiçbir şey düşmedi. Tüm girdiler içerisinde enerji maliyetleri büyük yer tutuyor. Dolar 18 liralardan 10 liralara kadar düştü. Neredeyse yarı yarıya düştü ancak mazot fiyatı, bensiz, elektrik fiyatı düşmedi. Üretici bunlarla üretim yapıyorsa bu maliyetler düşmedikten sonra ürününün fiyatını nasıl düşürsün? İşçilik maliyetleri de arttı. Asgari ücrete de yüzde 51’lik zam yapıldı. Şu anda bir karmaşa içindeyiz. Beklemekteyiz.” açıklamalarında bulundu.

Songül MAZLUM