Nurullah CABRİ-Doğa turizminin ve Doğu Karadeniz’in en önemli turizm destinasyonlarından birisi olan Uzungöl en yoğun sezonlarından birini yaşıyor. 100 gündür tam doluluk oranı ile çalışan turizm cennetinde sezonun Kasım ayına kadar devam edeceği söyleniyor. Uzungöl Turizmi Yaşatma Derneği Başkanı Metin İnan, bu yıl yaşanan turizm yoğunluğu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ayrıca İnan önümüzdeki aylar içinde yoğunluğun devam edeceğine dile getirirken bir sonraki sezonun daha yoğun geçeceğini ifade etti.

“ÇOK GÜZEL BİR SEZON GEÇİRDİK”

 Metin İnan’ın yaptığı açıklama ise şu şekilde: “Çok güzel bir sezon geçirdik. Yaklaşık 230 bin araç Uzungöl’e giriş yaptı. Bu da 1.5 milyon insan Uzungöl’ü ziyaret etti ve gezdi anlamına geliyor. Belki de Uzungöl tarihinin en büyük yoğunluğunu yaşadı. Her anlamıyla dolu dolu bir sezondu. Eylül ayında da doluluklar devam ediyor. Kasım ayına kadar devam edebileceği yönünde açıklamalar var. Ancak bize gelen online rezervasyonlar Eylül ayı içinde.”

“OKULLARIN AÇILMASI ETKİLEYECEK”

Okulların açılması yoğunluk oranını etkileyecek. Ancak bu yıl uçak bilet fiyatlarının yüksek olmasından dolayı çocuklarını almadan geldiler. Çocuklar orada olduğu için bu bizim için avantaja döndü. Ayın 15’inde orada okulların açılacağı söyleniyor. O tarihe kadar çocukları ile gelenler gelecek. Bundan sonra ise sağlık turizmi ve balayı çiftlerinin yoğunlukta olduğu rezervasyonların olacağı döneme gireceğiz. Eylül’ün 15’inden sonra da böyle bir müşteri portföyü oluşuyor.

Geçmişten Günümüze Trabzon'da Habercilik Geçmişten Günümüze Trabzon'da Habercilik

“BEKLENTİLERİMİZİN ÇOK ÜZERİNDE BİR SEZON”

Eylül ayında %60-70 civarında yoğunluk var. Bu hiç olmamıştı. Kasım ayı doluluk oranı ise %25-30 civarında. Yaklaşık 100 gündür %100 kapasite ile çalışıyoruz. Bu sezon beklentilerimizin çok üzerinde oldu. Bu sadece burası için geçerli değil. Doğu Karadeniz bölgesinin tamamı için geçerli. Hatta Ortadoğulu misafirlerimiz, Bursa ve İstanbul’da da tahminlerin üzerinde bir giriş ve konaklama yaptılar. Daha önce hiç böyle bir sezon yaşamadık. O yüzden çok memnunuz.

“GELECEK YIL DAHA YOĞUN OLACAK”

Gelecek yıl daha yoğun bir sezon bekliyoruz. Çünkü pandeminden dolayı 2-3 yıl tatil yapamayan insanlar var. Bunların bir kısmı gelebildi. Birçok Körfez ülkesinden gelemediler. Suudi Arabistan kapıları da geç açıldı. Böyle olunca da son uçak biletleri kapış kapış gitti. Görüştüğümüz ancak gelemeyen birçok aile oldu. Gelecek yıllarda bu gelmeyen insanlar gelecek. Fiyat konusunda da çok memnun oldular. Gelecek yılda geleceğiz diyen müşterilerimiz var. Bu yıl acentelerde talebi düşünemediler ve çok yer aradılar. Fakat önümüzdeki yıl için şu anda çalışmalara başladılar. Onlar seneye çok yoğun müşteri getirecekler. Bu da Karadeniz’de bir ilk.

“MÜŞTERİLERİN RAHATLIĞI BÖLGE REFAHINI ARTIRIR”

Gelecek yıl Orta Doğulu misafirlerimiz buraya gelecek. Fakat bu yıl Trabzon’da çıkan bazı olaylar orada basına da yansıdı. Umarım bu tarz olaylar tekrar yaşanmaz. Karadeniz Bölgesi’nde turizm yapan şehir olarak gelen misafirlerimize, hoşgörülü, misafirperver olursak, gelecek yıllarda Trabzon’un kalkınmasına çok büyük bir avantajı olacak. Biz müşterilerimizi burada ne kadar rahat ettirirsek bölgenin refahı da o kadar artacaktır diye düşünüyorum.”