Gümüşhane’de karların ani erimesi sonrası su seviyesi yükselen Torul Barajı'ndaki taşkın nedeniyle çevredeki mezarlıklar su altında kaldı.

Küresel iklim değişikliğinin etkisiyle yağış rejiminin değiştiği Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, son aylarda yağan yoğun kar yağışının ardından karların aniden ve hızla erimesi, taşkınlara neden oluyor.

Gümüşhane'deki Vauk Dağı'ndan doğup Karadeniz'e dökülen Harşit Çayı üzerinde enerji üreten ve içinden geçtiği 160 kilometre boyunca derin vadilere hayat veren Torul Barajı'nda su seviyesi yükseldi ve sel meydana geldi. Çamlıca Mahallesi'ndeki mezarlıkları sel nedeniyle su bastı. Mahalle sakinleri ani su baskınlarına karşı önlem alınmasını istedi.

Doğu Karadeniz’in o kentinden acı haber geldi Doğu Karadeniz’in o kentinden acı haber geldi

626914154e3fe01d9c600223 (1)

Cevdet Bostanoğlu, aile mezarlığının sular altında kaldığını belirterek, "Barajın neden olduğu selde aile mezarlığımız maalesef sular altında kaldı. Barajdaki su şu anda camimize ulaşmaya çok yakın. Bu durumla daha önce birkaç kez karşılaştık. Mezarlığımızda bulunan bu görüntü kesinlikle kimseyi memnun etmeyecektir. Kalbimiz bunu kaldıramaz. Üzücü bir durumla karşı karşıyayız" dedi.

Bayram öncesi mezarlıkların görünümünden rahatsız olduklarını söyleyen Gülay Bostanoğlu, "Mezarlarımızın bir kısmının sular altında kalması hiç hoş bir görüntü değil. Bayram ziyaretine gelecek olanlar hoş karşılamayacak” dedi.