Evlilik uzun bir yolculuk gibidir. Evliliğe Karar verme süreci zor olabilir. Çiftlerin duygusal gereksinimlerini karşılıyor olmasının yanında kendi yaşam alanlarına da saygı göstermeleri önemli bir unsurdur. Sevgi, saygı ve sadakat bir ilişkinin olmazsa olmazıdır. Ancak bunların dışındaki unsurları da değerlendirmek gerekir. Öyleyse doğru eş seçmek için öncelikle;

1)Ruhsal Açıdan Sağlıklı Olmak

Evliliği düşünen her birey önce kendi psikolojik sağlamlığını ele almalıdır. Ruhsal açıdan sağlıklı olmayan birisinin evliliğinde birçok sorun görülebilir. Bu nedenle evliliğin öncesinde bu duruma yönelik önlemler alınmalıdır. Gerekli durumlarda bir ruh sağlığı uzmanının desteğine başvurulmalıdır.

2)Güvenmek

Evlilik kararı verilmeden önce çiftin birbirine tamamen güveniyor olması gerekir. Güvenmediğiniz, sizi şüpheye düşüren bir insanla yapacağınız evlilikten mutlu olmayı beklemeyin. Çünkü bu tür evlilikler bireyleri yorar ve onlar için yıpratıcı olur. Karşınızdaki kişinin sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olduktan sonra evlilik kararı alınmalıdır.

3)Uyumlu Olmak

Sürekli pürüz çıkartan birisiyle arkadaşlık etmek nasıl zor ise evlilik de aynı şekilde zordur. Çünkü evlilik bir yol arkadaşlığıdır. Aynı şeylerden hoşlanmak zorunda değilsiniz. Bu hiçbir ilişkide tamamen mümkün değildir. Ancak; birbirine karşı çiftlerin nerede, nasıl hareket edeceğini bilmesi aralarındaki uyumu da kolaylaştırır. Evlilik kararı veremeyen çiftlere bakıldığında ortak noktalarının olmadığı ve birlikte vakit geçirmekten keyif alamadıkları görülür.

4)Empati Yeteneğine Sahip Olmak

Her ilişkide tartışmalar yaşanır. Bu normal olan bütün ilişkilerin dinamiğinde olabilecek bir durumdur. Empati yeteneği bulunmayan insanlarla girilen küçük tartışmalar bile büyüyüp ilişkinin zarar görmesine neden olur. Karşınızdaki kişiyi anlarsanız sorunları daha hızlı çözersiniz.

5)Gerçekçi ve Dürüst Olmak

Evlilik öncesinde çiftler mutlaka hayalleri ve beklentileri hakkında konuşmalıdır. Maddi manevi durumlarını dürüst bir şekilde birbiriyle paylaşmayan çiftler gerçekçi olmayan bir ilişki içinde demektir. Dolayısıyla bu şekilde yaşanan ilişkilerde evlilik kararının alınmasına müsait bir ortam oluşmaz.

6)Evliliğe Dair Beklentileri Konuşmak

Evlenmeden önce, evliliğin nasıl olabileceği hakkında çiftler duygu ve düşüncelerini birbiriyle paylaşmalıdır. Partnerinizin tüm özelliklerini öğrenmeye çalışın ve bu özelliklerin size uygun olup olmadığını değerlendirin. Şuan farklıyız ama evlenince değişiriz diye düşünmeyin.

7)Aile Unsuru

Aileler arasında yaşanan her unsur çiftin ilişkisine yansır. Çiftler duygularını düzene sokmayı öğrenmelidir. Anne babanın konumuyla eşin konumu farklıdır. İnsan hem eşini hem ailesini aynı anda sevebilir. Önemli olan bu dengeyi koruyabilmektir.

Psikoterapist Işıl USTAALİOĞLU