Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Doç. Dr. Çoşkun Eruz, Doğu Karadeniz’de deniz sularının hızlı bir şekilde ısındığını ve hava akımları ile denizin yüksek nemli havasının Karadeniz Bölgesinin yüksek dağları ve derin vadi yamaçlarında sıkışıp yükselerek ani ve şiddetli orografik yaz sağanaklarına neden  olacağını söyleyerek sel ve heyelan riskine karşı uyarıda bulundu.

Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi toplandı Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi toplandı

DENİZ SUYU SICAKLIĞI 20 DERECEYİ GEÇTİ

Deniz suyu sıcaklıklarının artmasının ne tür etkileri olacağını anlatan Eruz, “Mevsim yaz, deniz suyu sıcaklığı Doğu Karadeniz de 20 dereceyi geçti ve Hopa’da 24 dereceye ulaşmış durumda. Bunun anlamı karayel ve yıldızdan gelecek hava akımları ile denizin yüksek nemli havasının Karadeniz bölgesinin yüksek dağları ve derin vadi yamaçlarında sıkışıp yükselerek ani ve şiddetli orografik yaz sağanaklarına neden olma riski yükseliyor. Şiddetli yağış toprağın suya doyması, heyelan, sel ve alt havzalarda taşkın şeklinde etki gösterir” dedi.

UYARILAR DİKKATE ALINMALI

Geçtiğimiz yıl yaz aylarında bölgede yaşanan çok sayıda sel ve heyelan felaketinin ardından bu yıl da aynı felaketlerin tekrarlanmaması için herkesi AFAD gibi kurumların uyarılarına uymaya davet eden Eruz, “AFAD,  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişimi Bakanlığı tarafından hazırlanmış afet ve havza risk haritaları, Meteoroloji ve AFAD  uyarıları takip edilerek,   Belediye, kamu kuruluşları ve riskli bölgelerdeki ilgililerin, uyarıları dikkate alıp, gerekli önlemleri alması  gereklidir.    Yanlış uygulamalar ve tedbirsizlik nedeni ile oluşacak afet doğal değil, insan afeti olacaktır” dedi.