Diyanet ramazanla ilgili vatandaş sorularına yanıt verdi ;

shutterstock_1324506800-min

DİŞ TEDAVİSİ ORUÇ BOZMAZ

Oruç sadece diş tedavisi ile bozulmaz. Ağrısız tedavi için yapılan iğneler beslenme amacı taşımadığından orucu bozmaz. Ancak tedavi sırasında yapılan diğer işlemlerden dolayı, örneğin ağız su ile çalkalanırken, su, kan veya tedavide kullanılan maddelerden biri boğaza kaçarsa, oruç bozulur ve kaza gerekir.

7A05BAC1-1D1E-473D-A520-59F82541071A_w1200_r1

"ÖZEL ASTIM SPREYLERİ ORUÇ BOZMAZ"

Solunum spreyi kullanması gereken astımlı bir hasta oruç tutamayabilir. Daha sonra iyileşince tutamadığı günleri tutar. İyileşme ümidi yoksa, tutamayacağı gün sayısı kadar fidye verir. Fidye, Ramazan ayında bir kişiye verilen fıtra miktarıdır. Ancak nefes darlığı dışında oruç tutmayı engelleyen başka bir sağlık sorunu olmayan astım hastaları, ağızlarına nefes almayı rahatlatacak özel bir sprey sıkarak oruç tutabilirler. Ağıza püskürtülen bu ilaçlar orucu bozmaz. Çünkü bu spreyin 1/20 ml'si tek kullanımda. Ağıza çok az miktarda sıkılır. Bunun önemli bir kısmı ağız ve soluk borusu duvarları tarafından emilir ve yok edilir.

kapak_100302
"BESLENME DEĞERİ OLMAYAN AŞILAR ORUÇ BOZMAZ"

"Oruç, yeme, içme, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu nedenle besin değeri olmayan aşılar orucu bozmaz.

Fransa'da yüksek enerji fiyatları yerli tavuk yetiştiriciliğini vurdu Fransa'da yüksek enerji fiyatları yerli tavuk yetiştiriciliğini vurdu

"ALT DİL HAPI MİDEYE ULAŞMIYOR"

Bazı kalp hastalıklarında dil altına konulan hap doğrudan ağız dokusu tarafından emilip kana karışarak kalp krizini engeller. Söz konusu hap ağızda emilip kaybolduğu için mideye hiçbir şey ulaşmaz. Bu bakımdan dil altı hapı kullanmak orucu bozmaz.