Diyabet Rahatsızlığı Olanlar Oruç Tutabilir mi? Diyabet en çok üzerinde durulması ve dikkat edilmesi gereken hastalıklardan bir tanesi. Vücuttaki kan şekeri değerinin sürekli olarak düzensiz olduğu diyabet hastalığı, bu hastalığı taşıyanlar için sürekli takip edilmesi gereken bir hastalık. Bununla birlikte diyabet hastaları için bağışıklık sistemlerinin son derece zayıf olması bilinen bir diğer konu. Bu yüzden koronavirüs günlerinde bu hastalığa sahip olanların kendilerine çok daha dikkatli bir şekilde bakmaları gerekmekte.

Oruç Tutmak Diyabet Üzerinde Etkili mi?

Yapılan araştırmalar sonucunda oruç tutmanın diyabet hastaları bağışıklık sistemleri üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olduğu kanıtlanamamıştır. Ancak bu noktada unutulmaması gereken konu ramazan ayında oruç tutan diyabetli hastalarda kan şekerinde ani düşüş ve yükselmeler, vücutta aşırı sıvı kaybı ve damar içindeki kanın pıhtılaşması gibi çeşitli olumsuzluklar görülebilmekte. Bu yüzden oruç tutmak isteyen diyabet hastalarının ramazan ayı başlamadan önce tetkikler yaptırarak bu durumun sonuçları ile alakalı bilgi sahibi olmaları gerekmekte. Bununla birlikte şeker takibi, alınan ilaçların dozları ve zamanları da önceden uzmanlar tarafından programlanmış olmalıdır.

Diyabet Hastaları Nasıl Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutabilir?

Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya özen göstermeli. Ayrıca beslenme konusunda doktor ve diyetisyenlere danışılmalı. Gece uykusunun kesintisiz olarak 6 ila 8 saat arasında olması gerekiyor. Gün içinde kesinlikle egzersiz yapılmalı. Eğer stresli bir ortamda çalışılıyorsa bunun üstesinden gelebilmek için profesyonel destek alınabilir.

Çocuklarda Stomatit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Çocuklarda Stomatit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Diyabet Hastaları hangi Durumda Orucu Bırakmalı?

Düzenli olarak ölçülen şeker değerinin 60'ın altında olması ya da aynı şekilde 300'ün üzerinde olması eğer o gün oruç tutuluyorsa bırakılması gerektiği anlamına gelmekte. Bunun yanı sıra kişide eğer koronavirüs belirtileri görülmüşse oruç tutmaktan vazgeçilmesi gerekiyor.