1 Mart 2019'da başlayan elektrik fatura desteği uygulaması devam ediyor. Dar gelirli ailelere destek amaçlı olan uygulamaya talep hiç olmadığı kadar arttı.

Dar gelirli ailelerin enflasyon altına ezilmemesi için yapılan Elektrik faturası desteği bu aylarda hiç olmadığı kadar artış gösterdi. Bu uygulama için şartları gevşeten hükümet insanların bu zor zamanları atlatması için 2.1 milyon kişinin yararlandığı uygulamayı bu müdahaleler ile 4 milyona çıkardı.

elektrik faturası-1

Elektrik faturasını ödemekte zorlananlar dar gelirli aileler başvuruda bulunmaları halinde söz konusu yardımdan yararlanabiliyorlar. Başvurular ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılıyor.

elektrik-faturasi-hesaplama-150-kilovat-alti-ne-kadar

Elektrik fatura desteği nasıl alınır?

Bu yardımda gelir durumu belirleyicidir. Hanehalkında kişi başına düşen gelir, net asgari ücretin 1/3'ünden az olmalıdır. 1 Temmuz'dan önce bu miktar 1.417 liraydı. Ancak asgari ücretin 5.500 liraya çıkarılmasıyla bu tutar 1.833 liraya yükseldi. Dört kişilik bir ailede gelirin 7 bin 332 TL'nin altında olması halinde bu haktan yararlanılabilir. Ödemeler düzenli olarak PTT üzerinden yapılmaktadır. Geçerli bir kimlik belgesi ve konut elektrik faturasının PTT'ye ibraz edilmesi yeterlidir.

elektirk faturası

Elektrik faturası yardımı ne kadar?

Yapılan son zamlar sonrası artan elektrik fiyatlarının da göz önüne alınarak yapılan yardım şu şekilde;

Enflasyon rakamları açıklandı! İşte son durum... Enflasyon rakamları açıklandı! İşte son durum...
  • 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (108 lira).
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (144 lira).
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (180 lira).

5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (216 lira). Elektrik tutarında 240 kilovatsaate kadar olan ilk dilim tarife için geçerli 1,44 liralık kilovatsaat ücreti baz alınmıştır.