Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi 12 Mart oturumunda Ortahisar İlçesi Akoluk ve Geçit Mahallerinde yaygın olarak bilinen adıyla Mağmat Boğazında 60 hektarlık alan içerisinde yapılacak olan turizm projesine onay veridi. Projenin Trabzon’a turizmde önemli bir soluk getireceğini kaydeden Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç 30 milyon dolarlık bir yatırım gerektiğini söyledi.

Projenin hazırlık aşamalarını anlatan Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Alan şehir insanımızın bildiği adıyla Magmat Boğazı olarak bilinen alandır. Hem Ortahisar’ımızın, hem Akçaabat ilçemizin hem de Maçka ilçemizin kesiştiği bir alandır. Buradaki 603 dönümlük alan 2017 yılında mera niteliğindeydi. Gerek Maliye Bakanımız, Gerek İçişleri Bakanımız ve o zamanki İl İdaremizin girişimleriyle beraber talebimiz doğrultusunda mera vasfından çıkarılmasına tarım bakanlığınca karar verilmişti. Akabinde belediyemize tahsisiyle ilgili yapılan çalışmada üzerindeki bot bedeli olarak tanımlanan bedeli ödedik. Böylelikle belediyemize tahsisi yapılmış oldu. Tahsis aşamasından sonraki süre içerisinde bizim düşüncelerimiz doğrultusunda 4 etaba ayrılarak bir uygulama projesi hazırlandı.

Burası şehrimizin nadide noktalarından bir tanesidir. Dolayısıyla şehrimizin gelişen trendine uygun olarak daha ziyade turizm bölgesi ve yaşam alanı şeklinde bir düşünce ortaya koyduk. Uygulama projesinde 4 etap olmak üzere hazırladık.”sözleriyle meclisi bilgilendirdi.

4 ETAPTA ŞEKİLLENDİRİLDİ

Projenin 4 etap halinde hazırlandığını kaydeden Belediye Başkanı Genç, “1. Etabımızda 85 bin metre kare olan alanda her yaş grubumuza ait olan etkinlik alanları, zipline tepesi, piknik alanları ve bu alan içerisinde kamelyalar, hobi bahçeleri ve serbest etkinlik alanları gibi bir düşünce projelendirildi. Yine aynı zamanda 400 m2lik bir alanda o yöre insanımızın da teklifleri değerlendirmeye alındı. Biz bu projeyi hazırlarken şehrimizdeki sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte teknik olarak istişarede bulunduk. Aynı zamanda bu yöredeki derneklerimizle ve yöre halkımızla birliktede istişarelerde bulunduk. Yöre halkında ürünlerinin pazarlanmasını ve öğretisinin yapılacağı bir alanda 1. Etabımıza kurduk. 2.Etabımızda 70 bin m2lik alanda bir Karadeniz kasabası şeklinde yerli ve yabancı turistlerin konaklanması düşünüldü. Burada da turizm yatırımcılarının da özelikle ahşap yapı konusundaki istatistikleri alarak hareket ettik. 3. etabımızda da dinlenme ve eğlenme alanları olmaz üzere bir de spora ve daha ziyade gençlerimize dönük olmak üzere 4. Etabımızı projelendirdik.” diyerek projenin detaylarını anlattı.

YATIRIM BEKLİYOR

Belediye Başkanı Genç, daha önce iki Körfez Ülkesinden ciddi yatırım teklifleri alındığını ancak pandemi nedeniyle bu durumun rafa katlığını söyleyerek yeni yatırımcılardan gelecek teklifleri beklediklerini kaydetti. Genç,“İlk iki yılımız uygulamaya geçiş süreci kısıtlı olması nedeniyle ikinci tahsis döneminde bakanlığımıza sunduk. Bakanlığımızda projemizi onayladı. Projemiz DOKA üst ölçek planlarında komisyon başkanımızın da söylediği üzere turizm alanı olarak örtüşmekle beraber 1/50 bin çevre düzeni planımıza Trabzon ilimizin 2015-2023 il stratejik amaç planındaki hedeflerine uygun olarak hazırlanmıştır. Büyük bir proje olması nedeniyle yatırımcı beklemektedir. Daha önce İl Koordinasyon Kurulumuzda Valimiz ve İl İdaresinin de bilgisine sunduğum gibi İçişleri Bakanımıza ve Turizm Bakanımıza ayrı bir dosya olarak sunduk. Yatırımı bekliyoruz. Bu projemizle Körfez ülkelerimizden ciddi yatırımcı talip olmuştu. Yalnız pandemi nedeniyle gündemden kalktı.  İyi bir yatırımcıyla şehrimize önemli bir turizm destinasyonunu hem şehrimizin insanlarının bir yaşam alanı maiyetinde çocuklarımıza, gençlerimize ve büyüklerimize bir eğlenme ve dinlenme alanı kazandırmak açısından böyle bir destinasyonun şehrimize kazandırmak istiyoruz. Yaklaşık 30 milyon dolardeğerinde bir yatırım gerektiriyor.” diye konuşarak projenin detaylarını anlattı. Ortahisar’a yapılacak bu proje meclis tarafından ilgiyle karşılandı.

Haber: Fatoş Batman