Dereotu faydaları nedir ? Dereotu Tüketmenin Faydaları Nelerdir ? Yeşillik denildiğinde akla ilk gelenler arasında dereotu var. Dereotu faydaları günümüzde bilimsel olarak da kabul edildiği için uzmanlar tarafından sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilen bir sebze. Bu yeşilliği tüketmek istemeyenler ise elbette tadından dolayı bunu istemezler. Çünkü dereotunun tadı oldukça serttir. Salatanın içinde bulunan dereotu hemen kendisini belli eder.

dereotu faydaları neler

Dereotunun faydaları arasında en çok bilinen bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. İçerisinde bulunan A, C, E vitaminlerinin yanında kalsiyum ve demir de ihtiva ediyor. Yüksek tansiyon sorunu yaşayanlar için de son derece etkili bir sebzedir. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda yüksek tansiyon sorunu yaşayanların bu sorunlarının büyük ölçüde azalmasına yardımcı olur. Bununla birlikte kolesterolü ve kan basıncını dengeler.

dere otu haberleri

Dereotu Sindirim Sistemine Yardımcı

Dereotunun faydaları arasında sindirim sistemine yardımcı olması da geliyor. Dereotu tadından dolayı tek başına tüketilmesi pek de kolay olmayan bir sebze. Bu bakımdan genellikle salatanın içinde tüketilmekte. Yemeklerin yanında içinde bol dereotu bulunan bir salata tüketmek sindirim zorluğu çekenleri büyük ölçüde rahatlatacaktır. Bununla birlikte yine kabızlık yaşayanlara da yardımcı olmakta.

dereotu faydaları

Dereotu uyku getirirmi?

Uyku sorunu yaşayanlar için de dereotu oldukça faydalı. İçinde bulunan uçucu yağlar sayesinde sinirleri yatıştırarak stresten uzaklaştırır. Sakinleştirici etkisi olduğu için özellikle geceleri her ne sebeple olursa olsun uyku sorunu yaşayanlara iyi gelir. Ayrıca idrar sorunu yaşayanlar içinde söktürücü özelliğinden dolayı oldukça yararlıdır. Vücutta bulunan şişkinlikleri ve ödem oluşumunu engeller. Dereotu hamur işlerinde ve bilhassa börek ve kurabiyelerin içinde kullanılabilir.

dereotu haber

Dereotu Zayıflatır mı ?

Dereotunun zayıflatıcı bir etkisinin olduğu da bilinmektedir. Bundan faydalanmak için yemeklerden 15-20 dakika öncesinde dereotu yemek iştahı kapatır ve masaya yarı tok vaziyette oturmanıza sebep olur. Bu da az yemek yemek anlamına geliyor. Genellikle dereotu yedikten sonra vücuttaki tokluk hissinde artış meydana gelir.