Demiryolu Platformu Sözcüsü Mustafa Yaylalı, 2053 vizyonunu değerlendirdi.

Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Platformu Sözcüsü Mustafa Yaylalı, Ulaştırma ve Lojistik Master Planı - Ulaştırma 2053 Vizyonu Lansmanı’nı değerlendirdi. Yaylalı, “O tarihlere kalmadan Erzincan-Trabzon demiryolunun kazandırılacağını düşünüyoruz. Vizyon belgesinde belirtilmiş olması da devletin bu projeyi yolcu taşımacılığını da ekleyerek bir şekilde gerçekleştireceği anlamına geliyor. 2053 uzun bir vade olarak görülüyor. Ben o tarihe kalmadan demiryolunun bölgemize kazandırılacağını düşünüyorum.” dedi.

61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "07 Ekim 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "07 Ekim 2022"

Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Platformu Sözcüsü Mustafa Yaylalı, Ulaştırma ve Lojistik Master Planı - Ulaştırma 2053 Vizyonu Lansmanı’na dair değerlendirmelerde bulundu: Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu'nun 2053 yılına kalmadan hayata geçeceğine inandığını kaydeden Yaylalı, “Açıklanan bir vizyon belgesi. Dünya ölçeğinde ticaretin yeniden şekilleneceğini daha önce platform olarak açıklamıştık. Trabzon bu konuda çok öne çıkacak. Şuanki konjonktürde önemini daha da ileriye taşıyacak. Gündemde konuşulan husus 2053 vizyon belgesinde yolcu taşımacılığı ve demiryoluna yolcu aktarımı üzerindeki öngörüdür. Yük taşımacılığına dair ayrı bir değerlendirme yapmak için vizyon belgesinin yük taşımacılığı öngörülerinin incelenmesi gerekir. İkisi çok farklı hususlar. O tarihlere kalmadan Erzincan-Trabzon demiryolunun kazandırılacağını düşünüyoruz. Vizyon belgesinde belirtilmiş olması da devletin bu projeyi yolcu taşımacılığı da eklenerek bir şekilde gerçekleştireceği anlamına geliyor. 2053 uzun bir vade olarak görülüyor ancak bu Türkiye Cumhuriyeti'nin artık bu vadelerde vizyon ortaya koyabilme kapasitesine sahip olduğunu gösterir. Ben o tarihe kalmadan demiryolunun bir şekilde bölgemize kazandırılacağını düşünüyorum.” değerlendirmelerinde bulundu.

TRABZON DA AYRI VE ÖZEL BİR YERDE KONUMLANACAK

Trabzon’un dünya ticaretinde öneminin arttığına işaret eden Yaylalı, şunları kaydetti: “15 yıl öncesine kadar ülkemizde ve hatta şehrimizde bile demiryolu çok gündem olmayan bir konuydu. Şimdi ise ne zaman yapılacak diye tarihini konuşuyoruz. Ciddi maliyetleri olan, teknik çalışmalar gerektiren bir proje olduğunu kimsenin aklından çıkarmaması lâzım. Bu tür projelerde çok dikkatli hareket edilmesi lâzım. Şunu da görmek lâzım; şehir dinamikleriyle güçlü talep ettiği sürece bu tür projeler devlet kurumlarının da bir şekilde harekete geçmesini sağlıyor. Dünyada ticaret aksları yeniden şekilleniyor. Orta kuşak tabir ettiğimiz ticaret aksı daha da önem kazandı. Bu aksın Karadeniz'e çıkış noktası olarak Trabzon da ayrı ve özel bir yerde konumlanacaktır.”

KENT DİNAMİKLERİNDEN DESTEK İSTEDİ

Demiryolunun sadece seçim malzemesi olarak değerlendirilmesinin doğru olmadığını da kaydeden Yaylalı, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Demiryolu konusunun bir seçim malzemesiymiş gibi görülmesi de doğru değil. 15 yıl önce hiç akıllarda olmayan tek tük konuşulan ama gündem oluşturmayan vizyon projesi şu an önemli aşamaları da kat ederek güzergâh tespiti, güzergâh üzerindeki teknik çalışmalarla birlikte hayata geçeceği artık çok net ortaya konulmuştur. Şehrin dinamiklerinin talepleri olarak gündemde tutmak lazım. Erzurum-Rize arasındaki hat şuan çalışması olan bir hat değil. Trabzon-Erzincan güzergâh tespiti, zemin çalışmaları gibi teknik birçok çalışması yapılmış bir hat. Bu hattın neden önemli ve gerekli olduğunu platformumuz daha önce defalarca detayları ile açıklamıştı.  Biz bugüne kadar yüksek hızlı taşımacılıktan ziyade yük taşımacılığına yönelik demiryolu hattının gerekliliğine vurgu yaptık. Vizyon belgelerini açıklamak, ortaya bir hedef koymak da çok önemli bir adım. Bu adım içerisinde demiryolunun yer aldığını görmek de Trabzon için değerli. Bundan sonra küresel ticaret konjonktürü bir şekilde bizi yük taşımacılığına yönelik demiryolu yapmaya itecektir. Kent dinamikleri de bu konuda Trabzon-Erzincan Demiryolu Platformu'nu destekleyici olursa kısa zamanda yol almış oluruz."

Haber: Rabia MOLLAOĞLU