Trabzon'da bir ilk! Diyanet Gençlik Merkezi hizmete girdi Trabzon'da bir ilk! Diyanet Gençlik Merkezi hizmete girdi

Songül MAZLUM- Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Değirmendere Mahallesi’ndeki 3 sokağa doğal gaz verilmeyince vatandaşlar bir araya gelerek yetkililere isyan etti. 2018’deki genel seçimler döneminde ve daha öncesinde de doğal gaz sözü verildiğini ifade eden vatandaşlar, tutulmayan sözlere bir araya gelerek tepki gösterdi. “Doğal gaz istiyoruz” yazılı dövizler taşıyan vatandaşlar, “Biz farklı ülkenin vatandaşı mıyız?” diyerek isyan etti. CİMER’e başvuran mahalle halkı, “Bize söz verilen doğal gaz Değirmendere’ye gelmiştir fakat dalga geçilir gibi mahalle halkının %80 ine verilip, 400-500 metre bahane edilip 3 sokak yetim evlat muamelesi görmüştür ve valide sokak ve yukarılarına doğalgaz hattı bile döşenmemiştir. Mahallemizde 3 hafta boyunca yol kapatılmıştır. Alt yapı, kanalizasyon çalışmaları, doğal gaz işlemleri diyerek mahalle halkını tabiri caizse kandırmışlar ve yolları kapatıp, tası tarağı toplayıp gittikten sonra doğal gazın 3 mahalleye verilmediği söylenmiştir. Yolların dar olması sebebiyle en çok sıkıntıyı bu bahsettiğim 3 mahalle çekmiştir fakat ne hikmetse haklarını alamamıştır. "Valide sokak, Buluş sokak, Fırtına sokak" ahalisi ötekileştirilip, hor görülmüştür. Verilen sözler tutulmamıştır. Her sene bu sene gelecek gibi bahaneler söylenmiştir. Buna güvenen halk sobayı kaldırmış, borçlanarak doğal gaz sistemi döşemiştir. Onca ekonomik sıkıntının arasında devletinin vaadine güvenip hareket eden halk hem ekonomik hem refah olarak sıkıntıya düşmüştür. Ne Aksa ne başka firma, gitmediğimiz yer kalmamasına rağmen hepsi kapısını yüzümüze kapatıp, açıklama gereği bile duymamıştır. Devlet her zaman halktan önce gelir. Devletsiz halk, halksız devlet olamaz. Biz bize verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. Devletimize olan hürmetimizden ses çıkarmadığımız bu durumun artık değişmeyeceği kanaatine vardığımız için takınacağımız tavır artık farklı şekilde olacaktır. Biz bizimle dalga geçilmesini değil, herkes gibi hakkımızı istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“Kazma kürek alıp işimizi biz yapacağız” (4)

“BÜROKRATLAR MAKAMINDA OTURMASIN VATANDAŞLA İLGİLENSİN”

Mahallede düzenledikleri eylemde konuşan Hayrettin Durmuş, “Yıllardır doğal gazımız yok. Bürokratlar makamında oturmasın vatandaşla ilgilensin. Doğalgazla ilgilenen yok. 3 seneden beri doğal gaz bekliyoruz. Halimiz perişan. Pes doğrusu! Ne yapacağımızı şaşırdık. Odunla kömürle uğraşıyoruz.” ifadelerini kullandı.   

“GEREKİRSE KAZMA KÜREK ALIP İŞİMİZİ BU ŞEKİLDE BİZ YAPACAĞIZ”

Mahalle halkından Recep Durmuş ise, “Buradan bütün devlet yetkililerine sesleniyorum. Biz daha önce de bu durumu belirtmiştik. Mahallemize doğal gaz gelmiş ancak son 2-3 sokağı bırakmışlar. 3 senedir uğraşıyoruz. Hala doğal gaz gelecek. Devlet yetkililerine haber verdik. İl Başkanımız Sezgin Mumcu’ya haber verdik. AKSA Genel Müdürü’ne haber verdik ama bizi dikkate almadılar. Bundan sonra eylemimiz bu şekilde gerçekleşecek. Gerekirse kazma kürek alıp işimizi bu şekilde biz yapacağız.” şeklinde tepki gösterdi.

“65 YAŞINDAYIM SOBA İLE UĞRAŞIYORUM”

65 yaşında doğal gazla uğraşmak zorunda bırakılmasına tepki gösteren Müzeyyen Durmuş “Doğal gaz bekliyorum. 65 yaşındayım. Soba ile uğraşıyorum. Elim yüzüm gözüm kapkara oluyor. 10 metre aşağıda doğal gaz var. Bizim sokağımızda yok. Neden bize doğal gaz vermiyorlar ki? 65 yaşında oldu, bu sene şu sene diye bekliyorum.” açıklamalarında bulundu.

“Kazma kürek alıp işimizi biz yapacağız” (1)

“21 YÜZYILDAYIZ HALA ODUN TAŞIYORUZ”

Evine odun taşıyan Bayram Durmuş da “21 yüzyıldayız. Hala odun taşıyoruz. Esentepe Mahallesi Sezai Uzay’a doğal gaz yok.  Halimizi görün. Yazık günah!” eleştirilerinde bulundu.

Yıllardır oyalandıklarını dile getiren ise Hayattin Durmuş, “Doğal gaz her mahalleye geldi bizim mahallemize gelmedi. Biz bu devletin vatandaşı değiliz herhalde. Uğraşıyoruz gelsin diye ama 40 seneden beri bizi oyalıyorlar.” diyerek tepkisini dile getirdi.