GÜRDOĞAN DEDİKİ

Siyasette olsun,sporda olsun,yerel de olsun, genel de olsun her daim kitabın ortasından konuşan,bu konudada toplum tarafından takdir edilen Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Onursal Başkanı Ahmet Gürdoğan ile‘dedimki’‘dediki’ türünden bir söyleyişi gerçekleştirdim, Gürdoğan ile gerçekleştirdiğim bu söyleşiyi sizlere arzı endam ediyorum.

Dedim ki haniya yaşlı oyuncu alınmayacaktı?

Dediki daha dün Başkan Ağaoğlu şunları söylemişti“Marifet aldığınız oyuncuyu parlatıp yıldız yapmanızdır. El alemin yıldızına ödeyecek param yok, kulübümün de yok, ülkemin de yok. Bu yıldızlar da genelde 35 yaşını geçmiş oluyor yani sönmüş yıldız. Ben devre arasında çok bonservis bedeli ödedim. Hem Bakasetas’a hem Berat’a. İkisinden de beklentim çok fazla. İnşallah bir sakatlık olmazsa ikisine 5 verdim ama ben onu 10 veya 15 olarak geri alırım. Bunu bir kenara yazsınlar.”

Dedim ki söylemleriyle eylemleri örtüşmüyormu başkanın?

Dedi ki, nasıl örtüşsün adamın bir dediği bir diğerine uymuyor, bir tarafta ‘35 yaşını geçmiş oyuncu almam,elalemin sönmüş yıldızına verecek param yok’ diyor,diğer taraftan ise aldığı oyunculara bakıyoruz hepsi otuzun üzerinde. Adama sormazlar mı‘bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?’ Ahmet Ağaoğlu bana göre inandırıcılığını kaybetmiştir camiada.

Dedimki gelinen noktada Ağaoğlu nasıl devam edecek?

Dediki ben yerine olsam genel kurul kararı alırım, çünkü bir başkana camiada güven kaybolmuşsa,onun başarıyı yakalama şansı sıfırdır.Ben Ahmet Ağaoğlu’nun başarılı olacağına inanmıyorum. İşte geçen sezon yaptığı transferler ortada,kimseyi işine karıştırmadı.

Dedim ki,buna rağmen Ağaoğlu ‘Trabzonspor’un borcu yok, hatta daha ileri giderek ekonomik olarak en prestijli kulübüdür’ diyor.

Dediki bu söylediklerini başkanı olduğu Golf Federasyonu’ndaki arkadaşlarına anlatsın, Nasıl Trabzonspor’un borcu yok,ertelenen ve yapılandırılan borç, borç değilmi? İki yıl ertelenen borcun zamanı geldiğinde ödemeyi başkan kendi cebindenmi yapacak? Bakıyorum da başkan leyleği havada görmüşe benziyor,benim hayret ettiğim kötü bir yönetim sergileyen başkana,yönetimden bir Allah’ın kulunun ‘dur’ dememesidir.Ahmet Ağaoğlu bugün var yarın yok,peki yarın Trabzonspor ne olacak bunun hesabını yapan hiç oluyormu?Herkes günü kurtarmanın peşinde…

Dedim ki, demekki yönetimde olanlarda durum ve vaziyetten memnunlarki sesleri çıkmıyor.

Dediki, vallahi mevcut yönetim kurulu Trabzonspor’a gelen en kötü yönetimlerden birisidir. Sakın yanlış anlaşılmasın, ben bunu insanların kişiliği,karakteri için söylemiyorum,ben bunu yönetimsel anlamda söylüyorum. Yapılan yanlışlara ses çıkarmayan, yapılan hataları görmemezlikten gelenlerin ben yöneticiliğini tartışırım arkadaş… Trabzonspor hepimizin o nedenle ben eleştirimi yapıyorum.

Dedim ki,yapılan yaşlı oyuncu transferinde sadece başkan ve yönetimsel hatamı var?

Dediki tabiki hayır, Abdullah Avcı’nında bunda hatası var, haniya Avcı geldiğinde ‘Trabzon futbolcu tarlası’ diyordu, ne oldu gelinen noktada tarla kurudu mu acaba bunu Abdullah Avcı’ya sormak gerek.Alt yapıya önem vereceğini söyleyen Avcı’nın şuana kadar yaptığı çalışmalarda alt yapıya çokda önem vermediğini görmekteyiz.Bana göre bu büyük yanlıştır.Yapılan transferlerden anladığımız kadarıyla Abdullah Avcıda kendisine oynuyor,ben büyük hayal kırıklığı yaşadım diyebilirim.

Dedim ki, sabır göstermek doğru olmazmı?

Dediki o sabrı biz geçtiğimiz sezon gösterdik,bu sezon sabrımız kalmadı,sonuç bekliyoruz. Daha doğrusu sonuçtan çokda alt yapıdan üst yapıya oyuncu katılımları beklemekteyiz.Bunlar olmazsa Abdullah Avcı’yı başarısız olarak adledeceğim.

Dedim ki alınan oyuncular pahalımı?Birde bu oyunculara imza parası her yıl verilecekmiş.

Dedi ki, evet buda yeni çıktı,bir oyuncuya 500 bin Euro bir diğer oyuncuya ise 650 bin Euro verilecekmiş,olacak şey değil, imza parası kime verilecek, sonra neden her yıl verilecek, ben bu imza parasının verilmesini samimi bulmadım, bunda bir kıble kaçığı olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar transferlerde yapılan açıklamada şu oyuncuya imza parasıyla birlikte şu kadar para verilecek deniyordu,bugün ise ‘Oyuncuya 1milyon beşyüz bin verilecek ayrıca her yıl 500 veya 650 bin Euro da imza parası verilecek’ deniyor. Bu imza konusunun çok su kaldıracağına inanıyorum,hatta tartışılmayada başlanıldı camiada.

Dedimki, çok büyük rakamlarla şampiyon olunmuyor.

Dediki doğrudur Beşiktaş 400 bin euroluk oyuncularla şampiyon oldu.Demekki büyük para ile yapılan transferler çözüm değil.Başarıyı yakalamak için inanmak gerek, öncelikle camia yönetenlere inanıp ve güvenecek.Peki soruyorum sizlere mevcut başkana camia inanıp güveniyor mu?Dolayısıyla yönetim kuruluda başkana olan güvensizlik ve inançsızlıktan nasibini almaktadır.Trabzonspor başkanının söylemleriyle eylemleri örtüşmelidir.Söylemlerde ve eylemlerde zigzaglık yaşamamalıdır. Başkan Ağaoğlu’nun bugüne kadar söyledikleriyle yaptığı eylemleri masaya yatırın ne kadar çelişkili olduğunu çok rahat göreceksiniz.

Dedim ki, Abdullah Avcı’nın gelmesini başkan istemiyordu, hatta Abdulkadir Parmak olayında hocayı yönetim kuruluna oylatmıştı.

Dediki, Trabzonspor böyle bir olayı ilk kez yaşadı, ne yazıkki başkanın bu oylamasına kulübü çok sevdiğini söyleyen birkaç yöneticide alet oldu.Bu olayınbir başka boyutu ise oylandığını bilen Avcı’nın başkana güvenihangi noktadadır? O oylamadan sonra bir masanın etrafında birlikte poz vermeleri ise tam trajikomedi bir fotoğraf gibi oldu.O fotoğrafta yüzlere baktığınızda samimi bir foto olmadığını çok rahat anlarsınız, maalesef Trabzonspor böyle yönetiliyor.

Dedimki, alanda memnun satanda memnun fotoğraf onu göstermiyor mu?

Dediki zararı kim görüyor siz bu taraftan bakın.Başkan istediği ve arzu ettiği gibi kulübü yönetmeye çalışıyor,üzülerek söylüyorum ki,başkanın bu yönetiş şekline başkan yardımcısı Ertuğrul Doğanda alet oluyor. Doğan’ın şeklen değil özde Trabzonsporlu olduğunu biliyoruz.Ancak başkanın yapmış olduğu hatalara neden tepki vermediğini hep merak ediyoruz.Acaba diyorum tepki vermemesinin nedeni Doğan’ın birbeklenti içerisinde olmasından dolayımıdır…?

Dedimki Doğan’ın beklentisi başkanlık olur başka ne olabilirki?

Dediki mübarek kulüp ne duruma geldi.Şuana kadar üç-beş başkan adayı ismi duyduk, bu ismini duyduklarımız alttan alttan çalışmalara başlamış bile.Neyi merak ediyorum biliyormusunuz,adaylık için ismi geçenler neyine güveniyorlarki aday olmayı düşünüyorlar? Demekki Trabzonspor’un ekonomik anlamda bir sıkıntısı yok,acaba öylemi?

Dedim ki çok adaylı bir seçim mi olur?

Dediki biraz ağır kaçacak ama bu çocuk oyuncağımı? Kimse kusurabakmasın, amatör takıma bile bu kadar başkan adayı çıkmaz. Trabzonspor’un borcu yeni parayla bir milyarın üzerinde.Her ay futbolcu ve personel giderinin nelere tekabül ettiğini bilen varmı? Böyle bir tabloya iş olsun diye aday olacaklar bana göre Trabzonspor’a ihanet edenler olur.

Dedimki aday olanların düşüncesi belki güçlü listelerde yer bulmak içindir belkide pazarlık yapmak içindir ne dersiniz?

Dediki Trabzonspor’un üzerinden kimse pazarlık yapmasın, Trabzonspor kimsenin tapulu malı değildir çiftliği de.Daha önce yapılan pazarlıkları hepimiz biliyoruz, o pazarlıklarda neler yaşandığı genel kurul salonlarında seslendirildi! Böyle bir şeyin içerisine girmek Trabzonspor’a zarar verir,kimseye değil.

Dedim ki diğerkonuları bir başka söyleyişimizde dile getirelim.

Dediki konuşulacak çok şey var en kısa sürede onlarıda dile getirelim.

ÖNEMLİ OLAN HİZMET DEĞİLMİ MÜDÜRBEY?

Allah kimseyi düşürmesin.

Allah orasızda yapmasın.

Benim yolum düştü mutlaka sizlerin veya yakınlarınızın da yolu kesişmiştir Yıldızlı Medical Park Hastanesi’yle.

Yıldızlı Medical Park Hastanesi başta Trabzon olmak üzere çevre illere sağlık yönünde önemli hizmetler veriyor, vermekte.

Bu söylemime itirazı olan varmı?

Öyle zannediyorum kiyoktur.

Bu konuda hastanenin sağlık hizmeti anlamında hakkını teslim edelim.

Ama benim ve benim gibi yolu Yıldızlı Medical Park Hastanesi’ne düşenlerin hastanede yapılan bir uygulamaya şiddetle itirazı var.

Neye mi itirazımız var?

Saat 19.00’dan sonra ana giriş kapısının kapatılmasına.

O kapı neden kapatılır?

O kapı kapatılınca hastaneye derman bulmaya gelen insanlara neden bu kadar eziyet çektirilir?

O saatte hastaneye gelen insanların hastaneden içeriye girmesi için aşağıya yukarıya emme basma tulumba gibi gidip gelip kapı aramalarında çektiği çileyi ana kapıyı kapatma kararı alan veya alanlar nasıl izah ederler?

Böyle bir kararı kim almış diye soruyorum hastanedekilere?

Aldığım cevap ‘hastanenin müdürü’ oluyor!

Yahu müdür bey arkadaş, senin mesaindoldu mu‘hayden bana eyvallah’ diyorsun.

Hastası olup hastasını ziyarete,derdi olup derdine derman aramaya gelenlerin akşam saatlerinden sonra senin müdürlük yaptığın hastanedeneler çektiği,nelerle karşılaştığını biliyor musun? Sen kalkmışsın üstelik özel hastaneolmasına, üstelik alınan ücretlerin dolgunluğuna rağmen ana kapıyı kapattırıyorsun.Yani buradan içeri girmek yasaktır diyorsun!

Ana kapıyı kime kapatıyorsun?Kime yasak koyuyorsun?

Hasta yakınlarına yada hasta olup tedaviye gelenlere….

Bu konuda çok şikâyet geliyor müdür bey arkadaş.

Benim tavsiyem size,gelen bu şikâyetleriyeniden değerlendirip, yaşanan sorunun ortadan kalkmasını sağlamaktır.

Zira bizim derdimiz bağcıyı dövmek değil, bağdan üzüm yemektir müdür bey.

Avcı hedefe kilitlendi!

Trabzonspor’da Teknik Direktör Abdullah Avcı’nın hedefe kilitlendiğini yaşana süreçte net bir şekilde görebiliyoruz.

Neden mi?

Bir kere söylemlerinde şampiyonluk ifadesini ağzından düşürmüyor ve bu hedef doğrultusunda da transferlerini nokta atışı yaparak gerçekleştiriyor.

Alınan iki oyuncuya baktığımızda takımın ihtiyaçları doğrultusunda doğru hamleler yaptığını görebiliyoruz.

Ancak şunun da altını çizmek gerekir ki şampiyonluk hedefi gerçekleşmezse bu oyuncular Trabzonspor’un elinde canlı bomba olarak kalacak.

Peres ve Gervinho’nun yanı sıra 3-4 oyuncunun daha kadroya katılacağını düşünürken, işin ekonomik boyunu içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

Başkan Ağaoğlu’nun transfer karnesine baktığımızda 1-2 istisna dışında başarılı olmadığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Bu transfer dönemindeki tek güvencemiz ise teknik direktör Abdullah Avcı’nın bizzat transferde müdahil olmasıdır.

Umarız alınacak oyuncular beklentilere karşılık verir. Aksi takdirde söylediğimiz gibi bu transfer döneminin faturası Trabzonspor’a çok daha ağır olacaktır.

- - - - - - -